Најновије вести о научном раду

Наш колега др Александар Бабурски је овогодишњи добитник престижне награде фондације „Станка Ромац“ за најбољу докторску тезу из области Хумане молекуларне генетике или Биомедицине урађене у институтима и универзитетима у Србији и одбрањене у периоду од 01.10.2015. до 01.09.2017. године.

Наслов његове докторске тезе је „Карактеризација и путеви синхронизације периферног биолошког часовника и стероидогенезе у Leydig-овим ћелијама пацова“. Теза је урађена под менторством проф. др Татјане Костић.

Ово је друга година како се додељује ова престижна награда, а Александру је награда уручена 28.09.2017. године, приликом прославе 167. година Биолошког Факултета Универзитета у Београду.

Пар дана касније (02.09.2017. године) је објављено је да је Нобелова награда за Физиологију или Медицину 2017. додељена „за откриће молекуларних механизама који контролишу циркацијални ритам“, што потврђује да су истраживања на нашем ДБЕ и ПМФ УНС у тренду са светским.

Имајући у виду велики потенцијал наших младих истраживача и других ентузијаста ДБЕ и ПМФ, верујемо да ће оваквих и сличних награда бити све више и више.

Новосадски Универзитет се управо појавио на чувеној Шангајској ранг листи из области математике и налази се међу 500 најбољих Универзитета.

Шангајска листа једна је од пет најзначајнијих листа за рангирање универзитета у свету, поред Times Higher Education листе (Велика Британија), QS ранг листе (Quacquarelli Symonds, Велика Британија), Лајден ранг листе (Leiden Ranking, Холандија) и Webometrics (CSIC, Шпанија). Критеријуми који се узимају у обзир приликом рангирања универзитета на Шангајској листи су, између осталог, број и квалитет научних радова, број радова написаних у сарадњи са иностраним универзитетима, као и број добитника Нобелових награда и Филдсових медаља.

Подсетићемо само да је на Департману за математику и информатику у оквиру Природно-математичког факултета, протеклих година било пуно дешавања значајних у светским размерама:

  • Департман је постао пуноправни ECMI (European Consortium for Mathematics in Industry) едукациони чвор са својим мастер студијским програмом Примењена математика (МБ). На овај начин ДМИ је постао једини пуноправни ECMI едукциони чвор ван Европске уније, а заједно са Универзитетом у Софији и једини пуноправни едукациони чвор у источној Европи.
  • Почела је са радом Докторска школа математике, програм докторских академских студија, који заједнички реализују следеће институције: ПМФ УНС, Математички институт САНУ, ПМФ Ниш и Крагујевац и Државни универзитет у Новом Пазару. Циљ оснивања и покретања Центра Докторска школа математике, иза којег стоје државни универзитети у Србији, јесте да се сачува иначе висок ниво математике као науке код нас, али и подигне,како би био у рангу оних најбољих у Европи и свету.
  • Уписани су први студенти двогодишње мастер студије – Примењена математика – наука о подацима, чија је сврха образовање стручњака примењене математике, са академским звањем мастер математичар – наука о подацима. Овај студијски програм има два изборна модула: аналитика на подацима и рачунарство високих перформанси. Студенти оба модула ће бити квалификовани да раде у веома широком спектру примена, укључујући финансије, пољопривреду, медицину и индустрију. Програм се реализује на енглеском језику и одобрен је упис 20 студената на буџет од октобра прошле године.
  • Основано је „Друштво математичара Новог Сада“
  • Департман за математику и информатику је приступио програму The ARPM Bootcamp.
  • Oдржана је Конференција у оквиру манифестације „Дани математике у Новом Саду“.
  • Већ више од 10 годинa се организују бесплатне припреме из математике.
  • Студенти редовно доносе награде са престижног студентског математичког такмичења „Vojtěch Jarník International Mathematical Competition“ у Острави, Чешка.

Иако се на Универзитету у Новом Саду очигледно изучава врхунска наука, пре свега фундаментална и чине велики напори да се истраживања примене и оствари сарадња са привредом, на ПМФ-у је за други уписни рок у септембру остало преко 180 буџетских места.

Од 3. до 6. марта 2017. године у Солуну  је одржано 10. Међународно кулинарско такмичење јужне Европе, у организацији Кулинарске Асоцијације северне Грчке. Такмичење је подржано од стране Светске кулинарске асоцијације (WACS) и Министарства за туризам Грчке, односно Владе Грчке.

На такмичењу је учествовало преко 400 такмичара из десетак земаља: Тајван, Турска, Кипар, Црна Гора, Грчка, Летонија, Украјина, Србија… а судиле су најбоље светске судије из Грчке, Италије, Француске, Мексика, Словеније, Црне Горе, Кипра, Јапана, Тајвана, Немачке, САД, Турске, Летоније, а својим присуством такмичење је увеличао и први човек Светске кулинарске асоцијације господин Томас Гуглер.

Департман за географију, туризам и хотелијерство новосадског ПМФ-а, имао је представнике на овом престижном такмичењу, који су се кући вратили са признањима:

  • Горан Радивојевић, наставник вештина из области гастрономије – сребрна медаља у категорији „Јела од птица и перади“ у конкуренцији кувара професионалаца,
  • Маја Бањац, студент докторских студија и асистент на Катедри за гастрономију – сребрна медаља у категорији „Јела од тестенине“ у конкуренцији кувара професионалаца,
  • Јелена Јевтић – студент 4. године модула гастрономија – диплома у категорији „Ресторански десерт“ у јуниорској конкуренцији и
  • Горан Гашпаровски – сребрна медаља у категорији „Рижото“ у јуниорској конкуренцији.

Студенти Јелена и Горан су се такмичили и у екипној дисциплини „Two to tango“, са још 15 екипа виших струковних школа, факултета и хотела и освојили бронзану медаљу.

Позитивне критике, које је наш тим добио од елитних светских судија који су сви угледни и признати шефови кухиња у својим земљама, представља велико признање квалитета, како за студенте тако и за њихове наставнике и асистенте.

На такмичењу су успостављени контакти са више универзитета из Грчке и Тајвана, те се надамо да ћемо успети да остваримо квалитетну сарадњу и да допринесемо унапређењу квалитета наставе наших студената.

Српска академија наука и уметности изабрала је 5. новембра 2015. године 35 нових чланова: 15 редовних, 14 дописних и шест иностраних чланова. Чланови САНУ су на Изборној скупштини бирали између 58 кандидата, тајним гласањем. Нови чланови САНУ из Огранка у Новом  Саду су проф. др Слободан Марковић са Департмана за географију, туризам и хотелијерство и проф. др Велимир Попсавин са Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине.