Драге колегинице и колеге,
Добро дошли на сајт Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, куће знања, науке, пристојности и академске изузетности!
Путем секција посвећених настави, науци, међународној сарадњи и привреди настојаћемо да поделимо основне информације са вама.
Од уписа, преко реализације наставе и испита, електронских издања, до завршних радова и окончања студија, наћи ћете поуздане, релевантне и благовремене информације. Факултет стално усклађује своје студијске програме са тржиштем рада и новим технологијама, тј. потребом за новим компетенцијама и вештинама. Међутим, тржиште рада се брзо мења, многа занимања нестају, а нова настају. Учимо наше студенте да размишљају и прилагоде се свакој ситуацији. Талентовани и вредни људи у добром окружењу могу да постигну изванредне резултате, што значи да морамо да створимо такав амбијент овде и то је наша мисија. Природно-математички факултет располаже са 23,5 хиљаде m2 простора, савременом научном опремом, библиотеком са преко 100.000 библиотечких јединица, међународно регистрованим хербаријумом са више од 180.000 ексиката, али најзначајнији су људски ресурси – преко 400 наставника и сарадника, међу којима се налазе чланови САНУ, најцитиранији научници у земљи, али и међу 2% најцитиранијих научника у свету према Стенфордовој листи, добитници многих награда и признања – у секцији „Достигнућа“ представљамо неке од најзначајнијих резултата наших студената, наставника и сарадника.
У секцији наука представљене су истраживачке групе, центри изузетних вредности, лабораторије, научни скупови у организацији Факултета, часописи које издаје Факултет, као и пројекти – наши истраживачи реализују око 140 научноистраживачких пројеката годишње, а аутори су преко 300 научних чланака годишње у истакнутим међународним часописима. На позивима Фонда за науку добијено је преко 40 пројеката, сегмент развоја иновационе делатности и трансфера технологија је унапређен кроз пројекте Фонда за иновациону делатност, на изузетно компетитивним Хоризонт пројектима остварени су изузетни резултати, што је последица добро успостављених партнерстава са научноистраживачким организацијама у оквиру европског истраживачког простора, као и савладавања вештина писања предлога пројеката. Поред наведених, реализује се велики број пројеката код Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност, затим билатерални и мултилатерални пројекти Министарства науке, технолошког развоја и иновација, Interreg пројекти, Erasmus+ пројекти, COST акције и друго.
ПМФ реализује свеобухватну интернационализацију кроз наставу, науку и услуге. Секција посвећена међународној сарадњи доноси најважније информације о могућностима за остваривање академске мобилности, као и успостављеним међународним сарадњама. Кроз програме академске мобилности студенти добијају приступ европским образовним институцијама, чиме постају конкурентнији, мултикултурално освешћени и способнији за глобално тржиште рада и све захтевнију арену високошколског образовања у Европи и свету.
Подршка стварању научног подмлатка је пружена кроз укључивање младих истраживача на пројекте (позиви Фонда за науку, фондова ЕУ, АПВ) и кроз конкурсе Министарства за запослење и стипендије. Тренутно је ангажовано око 75 истраживача приправника и сарадника, као и преко 30 асистената, што чини око 25% од укупног броја истраживача, а ангажовано је и око 20 стипендиста студената докторских студија. Уписано је преко 300 студената докторских студија и они су укључени у истраживања која се реализују на Факултету.
Сарадња са привредом је веома важна за релевантност научних истраживања, као и за наставни процес. Студенти се припремају за процес рада кроз праксу у привреди. Са великим бројем компанија имамо одличну сарадњу и наши студенти су тражени, како због свог стручног знања, знања страних језика, тако и због пристојности и лепог васпитања. Поред тога наши студенти су активно укључени у рад Факултета, у промотивне активности, као и хуманитарне активности, попут акције добровољног давања крви и слично.
Посебна пажња је посвећена активностима заштите животне средине и одрживог развоја. На ПМФ-у се реализује велики број пројеката из дате области, а студенти кроз студентска удружења организују акције сакупљања и рециклаже отпада. Кроз разноврсне и савремене студијске програме, врхунску науку, сарадњу са привредом и јавним сектором, као и подршку циљевима одрживог развоја градимо „Зелени ПМФ“.
Драге колегинице и колеге, направили сте природан избор изабравши да студирате, радите на или сарађујете са Природно-математичким факултетом. Желим вам угодан боравак на сајту ПМФ-а!
Проф. др Срђан Рончевић, декан