55. рођендан Природно-математичког факултета
Поводом Дана ПМФ-а подељене су награде и плакете запосленима, најбољим студентима, професорима, асистентима, додељена је награда Најбољем младом научнику ПМФ-а за протеклу годину, као и Награда за највећи финансијски допринос остварен у међународној сарадњи.
54. рођендан Природно-математичког факултета
Поводом Дана ПМФ-а, 19. маја 2023. године, подељене су награде и плакете запосленима, најбољим студентима, професорима, асистентима, додељена је награда Најбољем младом научнику ПМФ-а за протеклу годину, као и Награда за највећи финансијски допринос остварен у међународној сарадњи.
53. рођендан Природно-математичког факултета
Поводом Дана ПМФ-а, 20. маја 2022. године, подељене су награде и плакете запосленима, најбољим студентима, професорима, асистентима, додељена је награда Најбољем младом научнику ПМФ-а за протеклу годину, као и Награда за највећи финансијски допринос остварен у међународној сарадњи.
50. рођендан Природно-математичког факултета
Поводом Дана ПМФ-а, 24. маја, подељене су награде и плакете запосленима, најбољим студентима, професорима, асистентима, додељена је награда Најбољем младом научнику ПМФ-а за протеклу годину, као и Награда за највећи финансијски допринос остварен у међународној сарадњи, као и увек популарна награда за Најбољег промотера факултета.
49. рођендан Природно-математичког факултета
Уз присусуство уважених гостију; представника амбасада, републичких, покрајинских и градских институција, ректора и декана са универзитета из региона, представника медија, запослених на ПМФ-у, као и студената, у петак, 25. маја је свечано обележен 49. рођендан Природно-математичког факултета, једне од најистакнутијих образовних и научних установа у Србији.
Традиционално, уручене су награде запосленима који су прослављали јубилеј – 10, 20 или 30 година рада на ПМФ-у, најбољим студентима у протеклој школској години, најуспешнијем промотеру наше куће, а ове године, по трећи пут и најбољем младом научнику ПМФ-а.
Гостима су се на самом почетку официјелног дела обратили проф. Зоран Милошевић, покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност, ректор Универзитета у Новом Саду, проф. Душан Николић и наравно, декан ПМФ-а, проф. др Милица Павков Хрвојевић, која се у свом излагању осврнула на постигнуте циљеве у претходном периоду и планове за наредне три године, будући да је исти менаџерски тим добио поверење запослених и у наредном мандату.
Дан ПМФ-а
Овог маја напунили смо 47 година, а наш слоган је „ЗГРАБИ ЗНАЊЕ“, јер квалитетом пружених услуга, високом компетенцијом образовног кадра, бројним истраживачким и научним пројектима, изузетно добром пословном сарадњом са националним и међународним институцијама обезбеђујемо поверење студената, привреде и друштва.
Наш дан обележили смо 20. маја свечаношћу у амфитеатру „Михајло Пупин“ у згради Департмана за математику и информатику/Департмана за физику, уз присуство преко 200 гостију, којима су се, осим декана ПМФ-а, проф. др Милице Павков Хрвојевић, обратили и министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић, покрајински секретар за науку и технолошки развој Владимир Павлов и ректор новосадског Универзитета, проф. др Душан Николић.
На овој свечаности додељена је, ове године установљена награда за НАЈБОЉЕГ МЛАДОГ НАУЧНИКА/НАУЧНИЦУ са ПМФ-а, за изузетне резултате у области науке и истраживачког рада за претходну календарску годину, у сврху научног усавршавања, а добитница је др Марија Лесјак са Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине.
Дан ПМФ-а
На прослави 46. година ПМФ-а, додељене су награде за најбоље студенте, професоре и промотере факултета.
Студенти који су завршили факултет у школској 2013/14. години и остварили изузетан успех – просечну оцену 10.00:
- Маја Мариновић, Департман за биологију и екологију
- Вукосава Мишков, Департман за хемију, биохемију и заштиту животне средине
- Милош Трујић, Департман за математику и информатику
Најбољи професори у прошлој школској години:
- др Анте Вујић, Департман за биологију и екологију
- др Радомир Кобиларов, Департман за физику
- др Слободан Гаџурић, Департман за хемију, биохемију и заштиту животне средине
- др Угљеша Станков, Департман за географију, туризам и хотелијерство
- др Драган Машуловић, Департман за математику и информатику
Награде „ПМФ, то сам ја“
- Соња Каишаревић, Департман за биологију и екологију
- Петар Мали, Департман за физику
- Јелена Марковић, Департман за хемију, биохемију и заштиту животне средине
- Горан Радивојевић, Департман за географију, туризам и хотелијерство
- Наташа Спахић, Департман за математику и информатику
Свечана академија поводом 45. година ПМФ-а
Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду обележио је 45. година постојања. Наиме, Савет Филозофског факултета је 22. маја 1969. године донео одлуку да се од Природно-математичког смера на Филозофском факултету оснује Природно-математички факултет и Скупштина Аутономне Покрајине Војводине 9. јула исте године године даје сагласност на ту одлуку.
Први декан био је проф. др Мирко Стојаковић. Јануара 1976. године, донета је одлука да се универзитетски Заводи припоје Природно-математичком факултету. Током 1989. године, изградњом чувене „Плаве зграде“, природне науке у Новом Саду добијају и свој дом. Након измена Закона о универзитету, 2003. године, институти добијају статус и назив департмана, те ПМФ чини пет департмана: Департман за биологију и екологију, Департман за физику, Департман за географију, туризам и хотелијерство, Департман за хемију, биохемију и заштиту животне средине и Департман за математику и информатику.
Данас на факултету студира преко 6000 студената, наставу води близу 400 професора и сарадника, међу којима су истакнути чланови Српске академије наука и уметности и Војвођанске академије наука и уметности, као и носиоци важних друштвених функција у извршним органима власти покрајине, ректори и проректори Универзитета у Новом Саду.
Квалитет ПМФ-а чине његови професори, асистенти, сарадници и студенти. Професори ПМФ-а су према параметрима научне компетенције највише рангирани на Универзитету у Новом Саду на шта је ПМФ посебно поносан.
Свечаном академијом, 10. октобра, 2014. године у Српском народном позоришту, обележен је овај јубилеј уз присуство преко 300 званица из амбасада, републичких, покрајинских и градских институција, ректора универзитета у региону, декана и гостију из иностранства.
Свечани пријем студената прве године
Дана 1. октобра 2024. године, у амфитеатру Михајло Пупин одржан је свечани пријем бруцоша Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду.
На свечаном пријему студентима су се обратили проф. др Срђан Рончевић, нови Декан ПМФ-а који је пожелео добродошлицу бруцошима и представио продекане, директоре и заменике директора Департмана.
Такође испред студентске организације добродошлицу је пожелела и Јелена Мартиновић, председник студентског парламента.
Делегација са Обједињеног института за нуклеарна истраживања у посети Србији
Обједињени институт за нуклеарна истраживања (Joint Institute of Nuclear Research – JINR) је највећа научна установа у Русији. Ради се о међународној организацији која броји преко 20 земаља чланица. Од светских организација које функционишу по сличном принципу, можемо да је упоредимо са једино са CERN-ом. Од 2010. године Србија је придружени члан.
Делегација са JINRје у посети Србији због EXPO скупа који се одржава у Београду и где се представљају могућности сарадње између Србије и Русије у области привреде, енергетике, науке, итд.
Осим ресорног министарства, Академије наука, делегација је посетила и Природно-математички факултет у Новом Саду, а ректор новосадског Универзитета, проф. Душан Николић је за госте из Русије приредио пријем у згради ректората.
Конкретна посета ПМФ-у има за циљ да се унапреди и прошири сарадња која се већ дуже време одвија између ове две научне установе. У делегацији су директори JINR и неколико светски признатих истраживача.
Домаћини овој значајној делегацији на ПМФ-у били су декан, проф. Милица Павков Хрвојевић и проф. Миодраг Крмар.
Свечани пријем студената прве године
Почетак сваке нове школске године ПМФ обележава свечаним пријемом студената, који је 2011. године одржан 30. септембра у амфитеатру „Михајло Пупин“.
Студентима се обратила декан факултета проф. др Неда Мимица-Дукић, а након кратког али интересантног програма и директори департмана, који су их информисали о наставном плану и програму за прву годину основних студија и осталим детаљима неопходним за почетак студирања.
Промоција стипендија „За жене у науци“
Партнерство које су 1998. године склопили L’ORÉAL и UNESCO и из којег је настао међународни програм „За жене у науци“ („For Women in Science“) препознаје потенцијал жена у свету науке и настоји да промовише њихову улогу у друштву.
Партнерство L’ORÉAL-а и UNESCO -а успостављено је 1998. године на заједничком уверењу да је свету потребна наука, а да су науци потребне жене. Тада су установљене L’ORÉAL-UNESCO награде „За жене у науци“, које годишње добија пет најуспешнијих научница у свету. Циљ ових награда је промовисање изузетних жена истраживача које су допринеле развоју науке у свету, одавање признања њиховом научном раду и великим достигнућима. Лауреаткиње представљају узоре будућим генерацијама и подстичу младе жене широм света да следе њихов пример.
Фестивал науке
Универзитет у Новом Саду је по пети пут организовао Фестивал науке у Новом Саду, 11. и 12. маја у централном универзитетском кампусу. Многобројни посетиоци су имали могућност да доживе науку сопственим чулима, пробају узбудљиве експерименте заједно са нашим истраживачима, упознају се са најновијим научним достигнућима у разноликим областима наука које се изучавају на нашем Универзитету.
Студентски сајам стручног усавршавања
Сајам стручног усавршавања одржан је по трећи пут 09.05.2018. године на Природно-математичком факултету, Универзитета у Новом Саду.
Сајам стручног усавршавања
На новосадском Природно–математичком факултету, у организацији Савеза студената и Студентског парламента, први пут је одржан Студентски сајам стручног усавршавања, на коме је представљено неколико десетина компанија, највише из области информатике и математике.
Идеја овог сајма је да се студентима приближи могућност стручног усавршавања, кроз праксу, пробни рад или евентуално запослење. Студенти су имали прилику да се кроз презентације компанија упознају са њиховим делатностима и распитају се и сазнају више о праксама, волонтерском раду.
Неке од фирми које су учествовале на сајму: Codecentric, VEGA IT, Schneider electric DMS NS, Webtory, Eipix, OTP банка, Raiffeisen банка, Центар за промоцију науке, yuSpin, Ernest&Young.
Свечано отварање читаонице
Новоизграђени део зграде Департмана за математику и информатику и Департмана за физику свечано је отворен и предат на коришћење професорима и студентима, захваљујући донацији Европске уније од 1,3 милиона евра.
Зграду су свечано отворили др Бојан Пајтић, председник Владе АП Војводине, Кристијан Данијелсон, директор Директората за проширење и суседску политику Европске комисије, др Александар Белић, државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја, проф. др Радован Пејановић ректор Новосадског универзитета и проф. др Милица Павков Хрвојевић, продекан за науку, међународну сарадњу и развој ПМФ-а.
Летња школа лековитог и јестивог биља „Бабин Зуб 2011“
Традиционално, већ осму годину, Департман за биологију и екологију, Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, заједно са Департманом за хемију, биохемију и заштиту животне средине и Медицинским факултетом, организује „Летњу школу лековитог и јестивог биља“.
Школе су протеклих година биле организоване на Копанику, Златару, Гочу, Тари, Власинском језеру, а ове године, екипа истраживача боравила је на Бабином Зубу, на Старој Планини.
Иако је идеја реализације „Летње школе“ мотивисана потребом за својеврсном праксом на терену за студенте који кроз све нивое студирања имају предмете који обрађују систематику, хемијски састав и потенцијалну примену лековитих биљака, временом су се студентима и професорима прикључили и они који, једноставно, само воле природу.
Чињеница је да је време проведено у природи драгоцено, како за младе научнике, тако и за све заинтересоване. Свакога дана се организују преподневне шетње по околини, где се сакупља биљни материјал и тако упознаје флора тог локалитета, са акцентом на лековито и јестиво биље. У поподневним часовима полазници имају прилике да чују занимљива предавања о лековитим биљкама кроз историју и традицију, о биолошки активним материјама, антиоксидантима у лековитом биљу, савременој фитотерапији, самониклим јестивим биљкама, и сл. а вечери су резервисане за забаву и опуштање.
Апсолвентско вече
Савез студената ПМФ-а је и ове године успешно организовао Апсолвентско вече за генерацију 2007/2008. Близу 500 студената је у хотелу Парк у Новом Саду уживало у предивној атмосфери. Сви су били фантастично расположени, а журка је трајала до раних јутарњих сати.