Најновије вести о научном раду

Награда „Др Зоран Ђинђић“ за младог научника и истраживача, отишла је руке Мирјане Љубојевић, доценткиње на Пољопривредном факултету Универзитета у Новом Саду.

Добитник награде „Др Зоран Ђинђић“ за најбољи дипломски рад, мастер или магистарски рад из филозофских и социолошких наука у 2017. години је Бранко Латинчић за мастер рад „Проблем темпоралности у Ничеовој и Бергсоновој филозофији“, који је одбранио на Филозофском факултету.

Специјалну награду „Др Зоран Ђинђић“ за посебан допринос у науци у 2017. години освојио је Душан Јаковетић, доцент на Природно-математичком факултету Универзитета у Новом Саду, који је иначе и члан екипе која је добила један од пројеката H2020, вредности преко 5 милиона еура, у оквиру ког ће се бавити темом Big Data.

Додељена је и награда за најбољег студента Универзитета у Новом Саду у школској 2016/2017. години и добила ју је Тијана Зрнић, са Факултета техничких наука.

Дана 25. децембра 2017. године на Природно-математичком факултету је потписан Протокол о сарадњи Фонда „Европски послови“ АП Војводине са Природно-математичким факултетом Универзитета у Новом Саду.

Циљ овог протокола јесте успостављање процедура за унапређење сарадње и координације између Фонда „Европски послови“ Аутономне Покрајине Војводине и Природно-математичког факултета на пословима повезивања високошколског образовања, науке и покрајинске администрације ради остваривања и обезбеђивања заједничких интереса, креирања европских пројеката, промоције образовних, економских и административних капацитета, образовања кадрова и менаџмента за потребе европских интеграција, те усклађивања сопствених програма, пројеката и активности у области европских интеграција. Уз то, сарађиваће се у оквиру информисања јавности о коришћењу претприступних и других инструмената развојне политике, промоције европских вредности и регионалне политике као инструмента за јачање привредних капацитета, посебно кроз сарадњу са релевантним међународним и домаћим институцијама.

„Фонд „Европски послови“ АП Војводине и Природно-математички факултет ће остваривати сарадњу и размену информација организовањем сусрета како би се обезбедила размена информација у вези са активностима које се односе на припрему и имплементацију пројеката у области европских интеграција, организовањем различитих облика едукације у оквиру делатности страна, утврђивањем планова и програма рада у процесима европских интеграција и то у оним областима које су од интереса за обе стране, организовањем манифестација у циљу промоције европских вредности и процеса европских интеграција, организовањем, по потреби, заједничких конференција за новинаре, организовањем стручне праксе студената Природно-математичког факултета, као и организовањем тематских, групних посета студената Природно математичког факултета Фонду „Европски послови“ АП Војводине, с циљем упознавања са делатношћу и пословном праксом Фонда“, пише у Протоколу.

Српско хемијско друштво је доделило Медаљу за прегалаштво и успех у науци нашој колегиници др Ивани Ковачевић као израз признања за резултате истраживања из области медицинске хемије природних производа.

Ивана се бави медицинском хемијом, органском синтезом и хемијом природних производа. Коаутор је 9 научних радова (у врхунским међународним часописима) и 24 саопштења на домаћим и међународним научним скуповима.

Учествовала је као сарадник на три научна пројекта. Дипломирала је 2007. године (дипломирани хемичар-биохемије). Мастер рад (мастер биохемичар) одбранила 2008. године и докторирала 2015. године (доктор хемијских наука) на Департману за хемију, биохемију и заштиту животне средине, Природно-математичког факултета, Универзитета у Новом Саду.

Добитници СПЕЦИЈАЛНОГ ПРИЗНАЊА Српског хемијског друштва за најбоље студенте у 2017. години Природно-математичког факултета, Универзитета у Новом Саду су:

  • Милана Гурдељевић
  • Мирјана Јанчић
  • Александра Јованоски
  • Филип Јунгић
  • Јована Којић
  • Данијела Лунић
  • Тамара Миловац
  • Маја Полић
  • Никола Ранковић
  • Наташа Секулић
  • Тамара Слобода
  • Драгана Станковић
  • Јелена Улићевић
  • Сања Ђокић
  • Душана Живковић
  • Кристина Живојевић

Ми им свима овом приликом честитамо!

 

Пројекат „Vojvodina and Bács-Kiskun Night Sky as a Novel Touristic Attraction“, са акронимом VoBaNISTA, одобрен је за финансирање у оквиру Interreg-IPA Cross-border Cooperation Hungary-Serbia програма (програма прекограничне сарадње Мађарске и Србије). Учесници на овом пројекту су научни сарадници и професори са Природно-математичког факултета у Новом Саду, као и чланови астрономских удружења из Новог Сада и Бачке Паланке, заједно са Фондацијом астрономске опсерваторије из Баје, Мађарска.

Циљ пројекта је да употреби нетакнути потенцијал регије Војводина/Бач-Кишкун који се огледа у квалитету ноћног неба, природним резерватима и културном наслеђу и да их развије у нове туристичке атракције овог региона. Наиме, пројекат ће бити реализован путем конструкције јединствене мобилне опсерваторије која ће туристима омогућити посматрања астрономских објеката – планета, звезданих јата и галаксија, као и појава на нашој матичној звезди Сунцу, првенствено са подручја заштићених природних резервата, али и из градских средина. Ово подразумева сарадњу са туристичким организацијама и учешће у фестивалима и другим догађајима који имају туристички значај у овом региону. Биће реализоване и радионице које ће имати за циљ да укажу на проблем светлосног загађења, као и неколико астрономских кампова на Фрушкој гори.