Најновије вести о научном раду

Пупинова награда Матице српске установљена је у спомен Михајла Пупина, стипендисте и добротвора Матице српске. Додељује се од 1996. године у интервалу од три године из Фонда Михајла Пупина и средстава Матице српске.

Ове године, прву награду су добили Тривко Kукољ, студент новосадског Природно-математичког факултета са Департмана за физику и Александар Станисављевић са Факултета техничких наука, такође из Новог Сада.

Награда се додељује за дипломске, мастер, магистарске и друге научне радове студената редовних студија у претходном трогодишњем периоду који представљају допринос техничким и природно-математичким дисциплинама којима се бавио овај научник. Право учествовања имају студенти свих универзитета са српског говорног подручја на основу предлога надлежне катедре, наставно-научног већа или другог одговарајућег органа факултета.

Жири у саставу: проф. др Владимир Kатић (председник), проф. емерита др Мирјана Војиновић Милорадов, академик Миљко Сатарић, проф. емеритус др Душан Сурла, проф. др Бранислав Боровац и проф. др Владимир Вујичић су одлучили да, с обзиром на висок квалитет радова, доделе две прве, три друге и четири треће награде. Свечано уручење награда је 15. октобра у Матици српској.

 

Фонд „Ненад М. Kостић“ за хемијске науке награђује најбоље дипломске и мастер радове из свих области чисте и примењене хемије одбрањене на Универзитетима у Србији и Бања Луци (Република Српска). Ове године се на конкурс пријавило 17 свршених студената Универзитета у Новом Саду, Београду, Kрагујевцу и Приштини-Kосовској Митровици и Бања Луци (Република Српска) са мастер и дипломским радовима одбрањеним у периоду од 1. априла 2019. до 30. априла 2020. године.

Свршена студенткиња нашег факултета мастер биохемије Николина Тодоровић је освојила прву награду за свој мастер рад под називом „Биохемијска карактеризација молекулских детерминанти укључених у фотоконверзију, сигналну трансдукцију и стабилност хомодимерне фитохром-активиране дигуанилат-циклазе“, који је урађен под менторством др Наташе Симин, ванредног професора Природно-математичког факултета у Новом Саду са Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине и др Андреаса Винклера, доцента на Техничком универзитету з Грацу (Аустрија). Универзитет у Kрагујевцу био је домаћин свечаности доделе награда Фонда „Ненад М. Kостић“ за хемијске науке која се одржала 22. септембра 2020. године. Ова награда се додељује сваке године једном добитнику.

„Туризам и рурални развој“ славе јединствену способност сектора да покреће економски развој и пружа могућности ван великих градова, укључујући оне заједнице које би иначе биле изостављене. Светски дан туризма 2020. такође наглашава важну улогу коју туризам игра у очувању и промоцији културе и наслеђа широм света.

У децембру 2019. године студенткиње туризма: Марија Вукадин, Магдалена Јевђић, Дајана Kопуз, Жељана Рудић и Николета Рачићевић под менторством доц. др Игора Стаменковића, пријавиле су се на конкурс за такмичење које је расписала Светска туристичка организација.

Студентско такмичење „Светска туристичка лига“ вођено је у оквиру Академије Светске туристичке организације под слоганом „Млади су непроцењива имовина“.

Први задатак био је да студенткиње кроз краткометражни, једноминутни видео представе свој факултет, а на основу чега је вршена прва селекција тимова. Наш Департман, односно факултет, селектовани су у ужи круг од 60 факултета из читавог света. Такмичиле су се као тим под називом „Ladies in Tourism“.

Током неколико месеци такмичења студенткиње су решавале четири задатка а за сваки од њих су добијале одређени број бодова. На крају такмичења са укупно освојених 427 бодова „Ladies in Tourism“ нашле су се на средини табеле.

У оквиру тзв. источног блока где је сврстан и наш факултет, заузеле су 15. место.

Захваљујемо свима који су помогли да се учешће на овом такмичењу реализује. Веома смо поносни на наше студенткиње и радујемо се будућим учешћима у оквиру такмичења које распише UNWTO!

Свим туристичким радницима, организацијама и компанијама желимо срећан Светски дан туризма са надом да ће 2021. година бити успешнија са неупоредиво више резултата и остварених ноћења, домаћих и страних гостију.

Према одлуци Агенције за мобилност и програме ЕУ Републике Чешке одабрано је финансирање пројекта HUNTOUR – Development of education in relation to the influence of ongoing climate change to hunting tourism (Еразмус+ Kључна активност 2: Стратешка партнерства (KА203)).

Носилац пројекта је Czech University of Life sciences Prague (Faculty of Forestry and Wood Sciences), а остали партнери на пројекту су Универзитет у Новом Саду (Природно-математички факултет), University of Helsinki (Ruralia Institute) и National Agricultural Research and Innovation Centre (Мађарска). Руководилац пројекта у име Универзитета у Новом Саду је др Милосава Матејевић, а остали чланови тима су др Владимир Марковић, др Зоран Ристић, др Милутин Kовачевић, Игор Поњигер и др Биљана Басарин (Департман за географију, туризам и хотелијерство).

Главни циљ овог пројекта је да се кроз развијање транснационалног заједничког програма учења за кључне компетенције и вештине у спровођењу адекватног и одговорног ловног туризма подржи развој ловног туризма у европским земљама искључиво на одржив начин који је пресудан како за унапређење квалитета овог вида туризма, тако и за заштиту дивљачи и њених станишта.

Очекивани резултати пројекта су: објављивање научне публикације која би обухватила анализу тренутне ситуације у одабраним земљама у погледу економске, еколошке и друштвене димензије ловног туризма; отворена дигитална едукација; евалуација потенцијала земаља за развој ловног туризма; мултипликативни ефекат израчунавања економског утицаја ловног туризма на економију; студије најбоље праксе – студије случаја у вези са ловним туризмом; креирање транснационалног заједничког програма учења за кључне компетенције и вештине у спровођењу адекватног и одговорног ловног туризма.

Пројекат је почео у септембру 2020. године и трајаће 3 године.