Најновије вести о научном раду

Природно-математички факултет постао је део међународне мреже универзитета COIL CONNECT која представља иницијативу за развијање виртуелне мреже размене студената и професора високообразовних институција.

У склопу пројекта „Имерзивне технологије за крос-културни туризам: САД и Србија на путу дигиталне трансформације“ финансираног од стране Амбасаде САД у Београду, професори са Универзитета Јужне Флориде, Школе за хотелијерски и туристички менаџмент посетили су Департман за географију, туризам и угоститељство. Професори Фаизан Али и Адам Кармер представили су могућности стипендирања мастер студија „MS in Hospitality Management“ и рада у водећим угоститељским предузећима на Флориди. Поред професора, своја непосредна искуства студирања на Универзитету Јужне Флориде представили су и њихови студенти. Департман за географију, туризам и угоститељство има димамичну сарадњу са Универзитетом Јужне Флориде и активно ради на развоју заједничких активности које ће поспешити размену студената и професора.

Студенти туризма и хотелијерства који су заинтересовани за ову могућност, за више информација могу да контактирају проф. Мирослава Вујичића (miroslav.vujicic@dgt.uns.ac.rs) и Канцеларију за међународну сарадњу ПМФ-а (iro@pmf.uns.ac.rs).

Наша установа, Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду (УНСПМФ) учествује као пројектни партнер у оквиру Хорајзон пројекта EU H2020 ASCAPE project. ASCAPE није само наведен у каталогу ЕУ Радар за иновације, него је изабран и за ужи списак 10 најбољих иновација током овогодишњег такмичења за награду Радар за иновације, у категорији Кикстартер.

Иновација ASCAPE, Отворена платформа у области здравствене заштите, омогућава прикупљање и чување података у различитим болницама и центрима за примарну заштиту, као и на личним преносивим уређајима, собним сензорима, као и податке о животној средини или друге релевантне податке који се користе за обуку високо прецизних модела машинског учења који могу да пруже персонализована предвиђања о напредовању здравствене заштите појединца, као и препоруке за здравствене интервенције засноване на доказима. Потврђен је у контексту аутоматизованог праћења онколошких пацијената са моделима обученим од стране неких од водећих европских болница и иноватора здравствених услуга. За више информација погледајте https://ascape-project.eu.

Универзитет у Новом Саду рангиран је између 901. и 1000. места на најновијој глобалној ранг листи најбољих светских универзитета The Academic Ranking of World Universities (ARWU) коју објављује Универзитет Шангај Ђао Тонг (Shanghai Jiao Tong) у НР Кини, а односи се на 2022. годину. Сваке године се за потребе рангирања оцењује више од 1800 универзитета, а у оквиру ранг листе објављују се резултати за најбољих 1000 међу њима.

Велика новина јесте, да се поред области прехрамбених наука и технологије, област угоститељства и менаџмента у туризму нашла између 201. и 300. места према ARWU Шангајској ранг листи за академске предмете где се анализира 54 области. За овај успех, заслужни су професори и истраживачи са Департмана за географију, туризам и хотелијерство, који су у задњих неколико година међу најцитиранијим научницима из области туризма и угоститељства у региону.