Најновије вести о научном раду

Студенти гастрономије основних и докторских студија са Катедре за гастрономију у периоду од 17. до 20. фебруара 2023. године учествовали су на међународном кулинарском такмичењу International Culinary Competition of Southern Europe у Солуну. Такмичење је одржано под покровитељством Светске кулинарске асоцијације (WACS) и националног удружења кувара из Грчке. После два месеца интезивног тренирања са својим професорима-менторима Гораном Радивојевићем, др Мајом Бањац и др Бојаном Калењук Пиварски, ови млади гастрономи у јуниорским и сениорским категоријама освојили су:

  • Златну медаљу у категорији ресторански десерт, Милана Чугаљ;
  • Сребрну медељу у категорији ресторанкси десерт, Велибор Ивановић;
  • Сребрну медаљу у категорији јело од перади, Стефан Шмуговић;
  • Бронзану медаљу у категорији јело од перади, Милица Петрушић;
  • Бронзану медаљу у категорији јело од перади, Милана Чугаљ;
  • Бронзану медаљу у категорији јело од тестенине, Милица Петрушић.

Подршку за одлазак тима на такмичење у великој мери је подржао Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистражиовачку делатност АПВ, Департман за географију туризам и хотелијерство и Природно-математички факултет.

Упоредно уз припреме за Солун у нашој лабараторији за гастрономију интезивно су се одвијали тренинзи за одлазак на Global Chef Challenge у Риминију који је одржан у периоду од 19. до 22. фебруара 2023. године. Ово је најзначајније такмичење после Кулинарске олимпијаде и Светског купа.

Наш наставник вештина Горан Радивојеић и студенткиња Савета Бикић су као чланови тима Кулинарске федерације Србије бранили боје наше заставе у категорији веган и освојили су сребрну медаљу и квалификацију на Светски куп у Сингапуру 2024. године. Овим резултатом исписујемо историју српске гастрономије на светској кулинарској сцени јер Република Србија први пут има представнике на овако великом и значајном глобалном скупу.

Ови репрезентативни резултати су само корак ка изазовима који их чекају и који постављају пред њих озбиљне професионалне задатке у циљу унапређења образовања, српске гастрономије и очувања струке.

Задужбина Јанковић Анђелковић додељује стипендије за студенте основних студија, у циљу подршке младима током њиховог факултетског образовања.

Стипендија је неповратна, а поред успеха студената, велика пажња се обраћа и на социјални аспект сваког кандидата, као и на животне околности.

Стипендије су усмерене ка студентима основних академских студија, осим студената који се за стипендију пријаве у последњој години студија.

Конкурс је активан и трајаће током године (у зависности од броја додељених стипендија).

Задужбина Јанковић Анђелковић је непрофитна организација основана у фебруару 2016. године и до сада је стипендирала преко 100 студената из свих делова Србије. Задужбина, такође, тежи развитку и покретању заједничких идеја и кохезије међу студентима, јер верује да њихово знање и међусобна сарадња могу много допринети, како њиховом личном развитку, тако и некој новој идеји која би могла унапредити живот у нашој земљи.

Проф. др Бранислав Јовић и  доцент др Бранко Kордић са нашег Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине, уз сарадњу са колегама са Пољопривредног факултета у Новом Саду, успешно су по први пут у Србији развили и имплементирали део спектралне библиотеке земљишта у светске организације, базе података и веб интерактивне платфоме (SoilSpec4GG/USDA-funded Food and Agriculture Cyberinformatics Tools Coordinated Innovation Network, GLOSOLAN Global Soil Laboratory Network, FAO).

Део резултата пројекта „Изградња спектралне библиотеке земљишта Војводине у циљу повезивања са глобалним системима за процену квалитета земљишта на бази вештачке интелигенције“ (бр 142-451-2198/2022-01) финансираног од стране Покрајинског секретаријата за научно истраживачку делатност имплементиран је у wеб софтверску платформу Open Soil Spectral Library / OSSL за процену параметара земљишта на бази инфрацрвених спектара и вештачке интелигенције.

Спектрална библиотека земљишта Србије је почетна фаза у развоју модерних инструменталних метода прецизне пољопривреде и повезивању научних институција Србије са глобалним мрежама за развој система одрживих развоја у пољопривреди и заштитити животне средине. Сервис за процену и локације из спектралне библиотеке земљишта Србије биће доступне у наредном периоду на OSSL Explorer-у.

Фондација „Горан Љубијанкић“ награђује најуспешније истраживаче у области молекуларне биологије. На овогодишњем Конкурсу за најбоље докторскe дисертације и мастер радове из ове области одбрањене 2022. говине, Комисија Фондације је др Исидору Кешељ (Старовлах) и др Мају Мариновић издвојила међу сличнима и одабрала као једне од кандидата који ће поделити награду. Колегиницама Исидори и Маји честитамо на постигнутом успеху.