Најновије вести о научном раду

У Влади Србије су 12. децембра 2018. године додељене националне стипендије које у склопу пројекта „За жене у науци“ традиционално додељује компанија L´Oréal.

Стипендије од по 5.000 евра добиле су научна сарадница Института за хемију, технологију и металургију у Београду Милица Сентић, доценткиња Пољопривредног факулета у Новом Саду Мирјана Љубојевић и наша Мирјана Ћук, асистенткиња на Департману за биологију и екологију.

Мирјана Ћук је асистент на катедри за ботанику, на Департману за биологију и екологију ПМФ-а у Новом Саду, где је уједно и на докторским студијама. Награђена је за пројекат „Статус и временска динамика флоре и вегетације Делиблатске пешчаре“, а њен научно истраживачки рад је усмерен на диверзитет флоре и вегетације, као и на факторе њиховог угрожавања и методе активне заштите.

Младе научнице су стипендијама награђене у оквиру међународног програма Лореал-Унеско „За жене у науци“ (L´Oréal-UNESCO For Women in Science) који 20 година награђује и промовише жене чија су изузетна достигнућа допринела научном напретку у свету.

У Србији се у склопу ове иницијативе од 2010. године најбољим младим научницама додељују стипендије које представљају вид подршке њиховом даљем професионалном усавршавању и подстицаја да наставе да се баве науком у нашој земљи. Од покретања програма до данас, на конкурсу за Националне стипендије „За жене у науци“ учествовало је више од 500 младих талентованих научница, а најбољима су, укључујући и овогодишње добитнице, додељене 23 стипендије чија укупна вредност прелази 13 милиона динара.

Подсећамо, ово „лепо“ признање су већ освајале младе научнице са ПМФ-а – 2015. године, др Јелена Алексић са Департмана за математику и информатику, а 2016. др Марија Лесјак са Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине.

VIII конференција Биохемијског друштва Србије/Serbian Biochemical Society VIII Conference „Coordination in Biochemistry and Life“ одржана је 16. новембра у згради Ректората Универзитета у Новом Саду.

Биохемијско друштво Србије (БДС) активно је већ више од 40 година, са сталним порастом броја чланова. Током претходних десетак година чланови друштва, запослени на природно-математичким, медицинским и фармацеутским факултетима и у водећим научно-истраживачким институтима Србије, својом активношћу у матичним институцијама, самом друштву и ван граница наше земље подижу ниво биохемијских истраживања и презентованих радова из области биохемије.

До сада је на Хемијском факултету Универзитета у Београду одржано седам годишњих конференција БДС, свих са међународним учешћем. Ове године је годишња конференција БДС по први пут одржана у Новом Саду, у згради Ректората Универзитета у Новом Саду, а у ко-организацији БДС и Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду.

Претходне конференције биле су веома успешне, са сталним порастом броја учесника, а на недавно одржаној VIII конференцији Биохемијског друштва Србије – Serbian Biochemical Society VIII Conference „Coordination in Biochemistry and Life“, одржаној 16. новембра 2018. године било је присутно преко 140 истраживача из Србије и иностранства, одржано је 10 предавања – 2 су одржали предавачи из иностранства а 8 биохемичари из водећих научних институција Србије, а такође су представљени резултати истраживања на 42 постера. Предавања су имала велики одјек код присутних и изазвала квалитетну дискусију. На постерској секцији радове су излагали млади истраживачи из Србије, Мађарске (5) и Белорусије (1). Према оцени чланова Научног одбора скупа, три најбоља постера су представили: Јелена Кораћ (Институт за Мултидисциплинарна Истраживања, Универзитет у Београду), Гордана Кошанин (ПМФ, УНС) и Андријана Нешић (Хемијски факултет, Универзитет у Београду), студенти докторских студија. Зборник радова са Конференције може да се преузме са сајта БДС, док део атмосфере са успешно организоване Конференције може да се види на сликама.

Драго нам је што се гостујући студенти као што је Грета са размена на нашем факултету у своје домовине враћају са овако сјајним утисцима.

My name is Greta Malaspina, I come from Italy and last year I got the opportunity to spend three months at the Department of Mathematics and Informatics of the University of Novi Sad.

During the second year of my Master program in mathematics at the University of Florence, I decided that I would have liked to go abroad for the traineeship period required by my study program, and my advisor of the time informed me of the international agreement between our department and the University of Novi Sad and suggested me to spend a few months at UNS.

Novi Sad is a beautiful and welcoming city, made lively and young by the huge number of students that every year attend its university, and there I found everything that I could have hoped from an exchange program.

At the DMI I worked at my first research-related task, together with passionate professors who introduced me to the problem and guided me through the whole process of developing, studying and testing new ideas. The collaboration continued when I came back to my university and my work at UNS about subsampled spectral methods for unconstrained optimization became the topic of my master thesis.

During my time there I also got the opportunity to participate to some of the many activities organized by the department and to take part into some of the courses from the Data Science study program. Participating to the weekly seminars and the classes, I’ve been introduced to several new topics which gave me the chance to enlarge my perspective over my interests and to greatly increase my knowledge, not only about my specifical field. These activities also allowed me to meet a number of local students, and getting to know their different backgrounds made me develop a new point of view on all the things that I had been studying in the previous years.

I have always been convinced that working in different environments and with different people is of a great importance for the development of a student, and I think that the University of Novi Sad has been for me an ideal place where to have such an experience.

На свечаној академији у Скупштини АП Војводине одржане 28. новембра 2018. године додељене су награде за животно дело професорима Универзитета у Новом Саду за 2018. годину, коју додељује Удружење универзитетских наставника и научника Војводине.

Признање из области природно – математичких наука добио је проф. др Божо Далмација, редовни професор Природно-математичког факултета. Добитник признања за биотехнолошке науке је проф. др Марија Згомби, редовни професор Пољопривредног факултета. Редовни професор Медицинског факултета проф. др Љиља Мијатов Укропина добитник је признања из области медицинских наука, док је у области техничких наука награђена проф. др Ливија Цветићанин, редовни професор Факултета техничких наука.