Најновије вести о научном раду

Пројекат занимљивог акронима – G-BiKE, COST Action Genomic Biodiversity Knowledge for Resilient, је новофинансирани пројекат Европске Уније који има за циљ да повеже научнике и управљаче и кориснике природних добара широм Европе како би се указало на значај примене научних сазнања из генетике и геномике у заштити биљног и животињског света.

Иако се данас генетички подаци могу добити за већину организама, стандардизација протокола за откривање и праћење генетичког диверзитета врста и њиховог адаптивног потенцијала још увек недостаје. Главна идеја G-BiKE пројекта је успостављање коришћења геномских података као стандардног алата у програмима заштите животне средине, како би се осигурала перзистентност популација и врста.

Како и сам акроним асоцира на бицикл, тако је и основна идеја пројекта увезивање два точка, један који чине научници и други који чине сви они који директно примењују програме заштите екосистема. Пројекат је започет састанком у Бриселу на коме је присуствовало 45 научника из 27 земаља Европе. Из Србије, на састанку је присутвовало 3 научника: проф. др Михајла Ђан, редовни професор Природно-математичког факултета у Новом Саду, др Невена Величковић, доцент на Природно-математичком факултету у Новом Саду и др Срђан Стојнић, научни сарадник на Институту за низијско шумарство и животну средну у Новом Саду.

Научни програм акције је подељен на 5 тематских целина које су у ствари организоване као радне групе. Тим из Србије ће учествовати у раду групе чији је главни фокус примена генетичких маркера као индикатора у праћењу стања природних популација. Рад ове групе резултоваће у јединственој бази података, која ће укључивати списак кључних врста Европског континента за развој генетичких и геномских маркера и листу подручја од посебног значаја за имплементацију мера заштите животне средине (оне које су предмет најбржих промена или која представљају гранична подручја распрострањења врста).

За руководиоца пројекта изабран је др Cristiano Vernesi из Италије, а током првог састанка именовани су и подруководиоци, где је представница из Србије др Невена Величковић именована за позицију Science Communication Manager.


Напомена:

Пројекат је добијен у оквиру COST програма. COST је међувладин оквир за европску сарадњу у домену науке и технологије, који омогућава да се истраживања, која се финансирају на националном нивоу, а у чијој реализацији учествује најмање пет институција из земаља чланица програма, координирају на европском нивоу. COST програм финансијски подржава активности које се односе на организацију конференција, семинара, састанака радних група, састанака управних одбора појединачних пројеката овог програма, учешће у тренинзима, летњим школама, као и трошкове кратких научних посета.

У Солуну је од 1. до 4. марта одржано међународно такмичење кувара „11 International Culinary Competition of Southern Europe“, у склопу међународног сајма туризма HELEXPO. Ради се о познатом фестивалу који је у календару Светске кулинарске асоцијација, који организују Кулинарска федерација северне Грчке и Светска кулинарска асоцијација (WACS).

Тим Департмана за географију туризам и хотелијерство, новосадског ПМФ-а остварио је запажене резултате – три медаље и један мериот. Даница Ринчић у категорији тестенине освојила је сребрну медаљу, Александра Димитријевић у категорији рижото освојила је бронзану медаљу, Милош Кузмановић у категорији рижото освојио је бронзану медаљу, Татјана Бодвоји у категорији вегетаријанско јело освојила је мериот – категорија јуниор.

Маја Бањац, асистенткиња на Катедри за гастрономију, освојила је бронзану медаљу у категорији сениора – јела од перади. Маја је била једина женска особа у категорији, такмичила се са два репезнетативца и четири шефа кухиње из престижних угоститељских објеката из Украјине, Литваније, Тајвана и Грчке.

Један од циљева учешћа на такмичењу била је афирмација аутентичне војвођанске хране. Јела на такмичењу припремала су се на модеран начин од локалних намирница: сланина мангулице, фрушкогорска вина, фрушкогорске печурке, бегечка шаргарепа, сомборски сир, пшеница, просо. Гастрономима је подршку у аформацији локалних производа на престижном такмичењу дала Фондација 2021, Нови Сад европска престоница културе. Ментори студената су: Горан Радивојевић, наставник вештина, др Бојана Калењук, доцент и Маја Бањац, асистент.

На такмичењу је учествовало преко 2000 такмичара из 29 земаља. Судије на такмичењу су реномиране, познате у свету, поседују највише лиценце за суђење које додељује Светска кулинарске асоцијација (WACS): Roberto Beltramini (Луксембург), Tony Chang (Тајван), Victor Orn Andresson (Ирска), Eric Wong (Сингапур), Thomas Kust (Швајцарска), Svetlana Riskova (Лаитванија), Joachim Mueller (Шведска), Nikolas Konstantinou (Кипар), Nikolaj Crump (Немачка), Georg Walling (Немачка), Marco P. Bruschweiler (Швајцарска, Тајланд) и Argiro Barbarigou (Грчка). Испред Светксе кулинарске асоцијације (WACS) поред наведених истакнутих лица на такмичењу је био и председник WACS-а Thomas Gugler.

Дана 28.2.2019. године у Сегедину је одржана Отварајућа конференцији пројекта WATERTOUR – „Развој воденог туризма на пловним путевима који повезују Мађарску и Србију“ (HUSRB/1602/31/0204). Конференцији су присуствовали сви чланови пројектног тима са Департмана за географију, туризам и хотелијерство: др Кристина Кошић, др Имре Нађ, др Анђелија Ивков Џигурски, др Александра Драгин и др Мирослав Вујичић.

Др Имре Нађ је учествовао у поздравној речи, док су др Кристина Кошић и др Мирослав Вујичић представили ПМФ (Департман за географију, туризам и хотелијерство) и пројектне задатке нашег тима.


Поводом 150 година свог постојања Савез инжењера и техничара Србије доделио је повељу нашем професору др Божи Далмацији у знак признања за изузетне резултате и заслуге у остваривању циљева и задатака Савеза инжењера и техничара Србије.