Најновије вести о научном раду

Овогодишњи Water Workshop одржан је као двадесет четврти по реду. Централне теме овогодишњег Water Workshop-a биле су:

  • Заштита вода у светлу Covid-19 пандемије;
  • Будућност одговорног друштва: Унапређени оксидациони процеси у третману вода
  • WasteWaterForce Форум: Отпадне воде – циљеви и перспективе
  • Приоритети у управљању отпадним водама

Такође, била организована и панел дискусија на тему „Значај и утицај научних истраживања на политике заштите животне средине“ као део реализације пројекта WasteWaterForce финансираног од стране Фонда за науку Републике Србије.

Kатедра за хемијску технологију и заштиту животне средине и Фондација „Доцент др Милена Далмација“ у оквиру Water Workshop-a, одржала је округли сто под називом Значај студија заштите животне средине у заштити вода. У оквиру овог округлог стола студенти основних, мастер и докторских студија имали су могућност да представе своје радове са темама из области заштите животне средине. Гости округлог стола били су Рамбо Амадеус, Андреј Јосифовски и представници Центра за промоцију науке-ЦПН.

Зашто су изабране наведене теме? Успостављање контроле кретања и присуства вируса SARS-Coronavirus-2 у ланцу од отпадне воде, преко реципијента до воде за пиће и човека као крајњег потрошача један је од најважнијих циљева коме научна заједница треба да тежи данас. Примена високо конкурентних технологија пречишћавања отпадне воде важна је у том смислу али и у смислу уклањања свих материја које се у отпадним водама могу наћи као последица живљења савременог човека. Такође, управљање отпадним водама захтева холистички приступ који за циљ има сагледавање отпадних вода не као отпада који треба одложити, већ као ресурса који се не троши, и чије правилно управљање доприноси здрављу људи, сигурности воде и хране, приступу енергији и заштити животне средине. При изградњи следеће генерације постројења за пречишћавање отпадних вода у Србији потребно је узети у разматрање новије, доказане технологије и иновације у сектору вода, о чему је било речи у програму.

Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду (УНСПМФ) препознат је као иноватор захваљујући недавно завршеном пројекту финансираном из ЕУ Оквирног програма за истраживање и иновације Хоризонт 2020 под називом I-BiDaaS.

Главни истраживач и координатор пројекта на УНСПМФ-у је проф. Душан Јаковетић са Департмана за математику и информатику.

Иновациони радар Европске комисије (European Commission’s Innovation Radar) је на основу анализе резултата I-BiDaaS пројекта закључио да је УНСПМФ, заједно са партнером BARCELONA SUPERCOMPUTING CENTER, кључни иноватор у развоју иновације која је категорисана као:

Innovation Title: ADMM Machine Learning Algorithms;

Market Maturity of the Innovation: Market Ready;

Market Creation Potential of the innovation: Addresses needs of existing markets.

Александра Рогановић, Срђан Гутовић, Лука Гергељ и Борис Кнебл, студенти Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине, освојили су 3. место на конференцији „International Students Conference on Environment and Sustainability (ISCES) 2021“, Универзитета Тонџи у Шангају, Кина, која је одржана је 5. и 6. јуна 2021. године. Награђени су у оквиру категорије Green Cities где су изнели иновативно решење под називом „Sustainable Buildings for Greener World“. Ментор рада била је др Снежана Паповић.

Честитамо им на постигнутом резултату и успешном представљању нашег факултета, тим пре што су били и једини европски добитници награде на овом интернационалном такмичењу.

Дан Универзитета у Новом Саду и 61. годишњица оснивања Универзитета свечано су обележени у Ректорату 28. јуна 2021. године промоцијом нових професора емеритуса, као и отварањем изложбе „60 година Универзитета у Новом Саду“ Музеја Војводине.

Присутне је на почетку свечаности поздравио ректор Универзитета проф. др Дејан Јакшић, а честитке поводом Дана Универзитета упутила је путем видео поруке ректорка Универзитета у Београду и председница Kонференције универзитета Србије проф. др Иванка Поповић.

На свечаности су промовисани нови професори емеритуси, којима је Сенат Универзитета у току школске 2020/2021. године доделио ово престижно универзитетско признање: проф. др Јован Поповић (Медицински факултет), академик Стеван Пилиповић (Природно-математички факултет), проф. др Љиљана Пешикан-Љуштановић (Филозофски факултет) и проф. др Тихомир Петровић (Педагошки факултет у Сомбору). Нове професоре емеритусе на свечаности је представила проф. емеритус др Рамила Маринковић Недучин, председавајућа Председништва Kлуба професора емеритуса Универзитета, а повеље о додели звања професор емеритус уручио је ректор Јакшић.

У наставку свечаности, у холу Ректората отворена је изложба „60 година Универзитета“, коју је приредио Музеј Војводине, у сарадњи са Универзитетом и свим његовим факултетима и институтима. Ауторка изложбе је Чарна Милинковић, виши кустос – историчар у Музеју Војводине.