Најновије вести о научном раду

У оквиру Ерасмус+ позива KA220-SCH – Cooperation partnerships in school education одобрен је пројекат „Science&Math educational games from preschool to university (SciMag)“ („Едукативне игре у науци и математици од предшколског до универзитета“).

Учење темељено на игри је приступ на ком је пројекат базиран, са посебним акцентом на интердисциплинарност и сарадњу у учењу природних наука на свим нивоима образовања. Kоординатор пројекта је Свеучилиште у Ријеци из Хрватске, а Универзитет у Новом Саду учествује као партнер. Чланови тима су са Природно-математичког факултета, Департмана за географију, туризам и хотелијерство и Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине. Руководилац пројекта је проф. др Милица Соларевић, са ДГТХ, а чланови пројектног тима су проф. др Сања Белић са ДХ и проф. др Смиљана Ђукичин Вучковић са ДГТХ. Трајање пројекта је три године (01.09.2023 – 31.08.2026.), EU Grant износи 250.000 EUR (Број пројекта: 2023-1-HR01-KA220-SCH-000165485).

Канцеларија за међународну сарадњу Природно-математичког факултета је у уторак, 26. септембра 2023. организовала онлајн промоцију Еразмус+ конкурса за студентску размену и стучне праксе.

У току догађаја, студенти ПМФ-а су упознати са Еразмус програмом академске мобилности, са условима актуелних конкурса, са процесом пријаве и критеријумима за рангирање, а такође су чули и искуства Ане Алексов, мастер студенткиње биохемије која је имала прилику да два пута учествује на студентској размени – у Напуљу и Љубљани.

Студенти који нису били у могућности да присуствују догађају могу да преузму одржану презентацију, као и да погледају снимак презентације:

Двадесет шеста по реду Школа за заштиту животне средине Kвалитет вода – Water Workshop 2023 одржана је од 20.-22. септембра 2023. године на Природно-математичком факултету Универзитета у Новом Саду. Традиционални организатори Школе су Едукативни центар за заштиту животне средине, EDEN, Универзитет у Новом Саду, Природно-математички факултет, Департман за хемију, биохемију и заштиту животне средине и Фондација „Доц. др Милена Далмација“.

Ове године се део програма реализовао се и кроз два форума: BEuSED Форум уз коорганизацију истоименог пројекта из програмског пакета ИДЕЈЕ, Фонда за науку РС и SmartWater Summer Forum уз коорганизацију SmartWaterTwin пројекта из позива Horizon Europa (HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-02-01 – Twinning Western Balkans Special).

У овом делу програма имали смо прилику да угостимо и предаваче са SIDRA – DEME групе из Италије, Université Paris-Est Créteil UPEC из Француске и Kаталонског инситута за истраживање вода (ICRA) из Шпаније.

У складу са постојећим и планираним активностима изградње уређаја за пречишћавање отпадних вода у Републици Србији, планираним улагањима у бањски туризам као и потребним променама у законодавству у области воде за пиће, поред предавача са УНС, у програму су учествовали и представници Министарства заштите животне средине Републике Србије, Удружења за технологију воде и санитарно инжењерство и Јавних комуналних предузећа.

Реализован је курс професионалног развоја намењен оператерима из индустрије и јавних комуналних предузећа (сектор канализације). У оквиру овог курса присутни су имали прилику да као предаваче чују и оператере са постројења за пречишћавање отпадних вода, где су пренета искуства из праксе.

Поред радног програма, одржана је и Студентска секција на тему одрживих универзитетских кампуса, а први пут према „World Café“ методи.

Студенти свих универзитета у РС, заједно са колегама из Северне Македоније и Босне и Херцеговине су кроз ову интерактивну радионицу дали конкретне предлоге за одрживије кампусе.

Током три дана интензивног рада и уз учешће припадника научне, стручне заједнице и студената пренете су најновије смернице за квалитет амбијенталних вода (купалишта), као и базена за купање и рекреацију; указано је на важан аспект управљања отпадним водама и омогућавање коришћења ових токова као алтернативних извора ресурса. Такође наглашена је неопходност да се управљање седиментом интегрише у Планове управљања речним сливом и постигао неxус земљиште-вода-седимент.

Званични закључци и препоруке овог скупа биће ускоро доступни на сајту скупа.

Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду је од 1. септембра 2023. званично започео реализацију новог научно-истраживачког пројекта из ЕУ Програма за истраживање и иновације под називом Хоризонт Европа (2021-2027) под насловом „Stone Monument Ensembles and the Climate Change Impact“ (STECCI). Пројекат је изванредно оцењен од стране евалуатора Европске комисије и програма Хоризонт Европа са 14 од 15 могућих бодова.

Пројекат ће сигурно побудити интересовање и код оних који знају шта су стећци, а свакако свима који се први пут упознају са овим видом средњовековних камених, надгробних споменика, јединственог облика и орнаментике, са изузетном културном и документарном вредношћу с правом уврштен на УНЕСКОВУ листу светске баштине.

Тема истраживања је веома актуелна јер се ради о утицају климатских промена на споменике културног наслеђа, овде конкретно на стећке, у сваком, па и у смислу негативног антропогеног утицаја, нарушавања животне средине, небриге о културном наслеђу итд. Такође, истраживање које ће се реализовати у пројекту је веома мултидисциплинарно, јер спаја различите научне дисциплине и експертизе које овде делују синергетски. Тема стећака је и више него релевантна баш за географски обухват нашег региона где су стећци јединствени феномен- земље Западног Балкана, еx-Ју државе: доминантно Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Хрватска, дочим су међународни партнери из Француске, Немачке, Аустрије и са Малте.

Интердисциплинарним, трансдисциплинарним и мултидисциплинарним приступом процењиваће се будућност средњовековних стећака (и сличних камених УНЕСКО споменика културе широм Европе) у контексту климатских промена, као и биолошких и антропогених притисака. У оквиру два климатска сценарија (SSP2-4.5 i SSP5-8.5) ће се радити на демо случајевима стећака у Босни, Црној Гори, Хрватској и Србији, као и УНЕСКО споменика од компактног кречњака, магнезијског кречњака и доломита у Француској, Аустрији, Малти и Немачкој, а који треба да дају резултате примењљиве на паневропском али и глобалном нивоу.

Под координацијом Универзитета у Сарајеву, ПМФ је партнер у веома компактном интернационалном конзорцијуму који комбинује све релевантне научне дисциплине: климатологија, друштвене науке, дигитализација, економија, креативне индустрије, очување и конзервација културног наслеђа у својим најсавременијим издањима. Додатна ведност је активно укључивање грађана у пројекат (енгл. Citizen Science).

Пројекат траје од 01.09.2023 – 31.08.2027.

Руководилац пројекта на ПМФ-у је проф. др Снежана Радуловић са Департмана за биологију и екологију, а шири тим истраживача обухвата скоро све департмане ПМФ-а: Департман за географију, туризам и хотелијерство, Департман за физику, Канцеларију за међународну сарадњу и пројекте, што је одличан пример интердисциплинарне сарадње на самом факултету.

Улога истраживача са ПМФ-а је двострука – осим релевантног истраживачког доприноса, ПМФ је задужен за јединствени радни пакет под називом „Дисеминација, комуникација и експлоатација резултата пројекта“, што је додатна вредност учешћа у пројекту имајући на уму колико је важна научна комуникација и подизање свести о важности овог пројекта – како стручној тако и широј јавности.