Најновије вести о научном раду

Поводом 150 година свог постојања Савез инжењера и техничара Србије доделио је повељу нашем професору др Божи Далмацији у знак признања за изузетне резултате и заслуге у остваривању циљева и задатака Савеза инжењера и техничара Србије.

Дана 1.2.2019. године РТС 2 је емитовао емисију Наука у покрету: Визуелно понашање. У њој се говори о сарадњи ПМФ, тј. професора са Департмана за физику, лекара и швајцарских ИТ инжињера на изради прототипа-апарата за визуелно понашање појединца.

Емисија прати развој иновативног пројекта израде индивидуалног профила свакодневног коришћења вида уз помоћ информационо-комуникационих технологија који је иницирао проф. др Бојан Пајић, офталмолог који живи и ради у Швајцарској, предаје на Медицинском факултету у Женеви, представља Швајцарски фонд за истраживање ока, ради као гостујући професор на Департману за физику Природно-математичког факултета у Новом Саду и има богато хируршко искуство.

Свечано уручење Награда „Др Зоран Ђинђић“ за 2018. годину и Награде најбољeм студенту Универзитета у Новом Саду у школској 2017/2018. години одржаће се у четвртак, 27. децембра 2018. године, с почетком у 12 часова у амфитеатру зграде Ректората Универзитета у Новом Саду.

Овогодишњи лауреат Награде „Др Зоран Ђинђић“ за младог научника и истраживача је др Вељко Јовановић, ванредни професор на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду.

Добитница награде „Др Зоран Ђинђић“ за најбољи дипломски рад, завршни рад на мастер академским студијама или магистарски рад из филозофских и социолошких наука у 2018. години је Мирослава Одаловић, за мастер рад „Проблем интерпретације појма генија у Критици моћи суђења Имануела Канта“, који је одбрањен на Филозофском факултету Универзитета у Нишу.

Добитница Специјалне Награде „Др Зоран Ђинђић“ за младог научника и истраживача за посебан допринос у науци у 2018. години је др Марија Лесјак, ванредни професор на Природно-математичком факултету Универзитета у Новом Саду.

Лауреаткиња Награде најбољем студенту Универзитета у Новом Саду у школској 2017/2018. години је Миљанa Биговић, која је са укупном просечном оценом 10,00 завршила основне академске студије права, смер унутрашњих послова, на Правном факултету Универзитета у Новом Саду.

Финансијски покровитељ је Покрајинска влада Аутономне покрајине Војводине.

У Влади Србије су 12. децембра 2018. године додељене националне стипендије које у склопу пројекта „За жене у науци“ традиционално додељује компанија L´Oréal.

Стипендије од по 5.000 евра добиле су научна сарадница Института за хемију, технологију и металургију у Београду Милица Сентић, доценткиња Пољопривредног факулета у Новом Саду Мирјана Љубојевић и наша Мирјана Ћук, асистенткиња на Департману за биологију и екологију.

Мирјана Ћук је асистент на катедри за ботанику, на Департману за биологију и екологију ПМФ-а у Новом Саду, где је уједно и на докторским студијама. Награђена је за пројекат „Статус и временска динамика флоре и вегетације Делиблатске пешчаре“, а њен научно истраживачки рад је усмерен на диверзитет флоре и вегетације, као и на факторе њиховог угрожавања и методе активне заштите.

Младе научнице су стипендијама награђене у оквиру међународног програма Лореал-Унеско „За жене у науци“ (L´Oréal-UNESCO For Women in Science) који 20 година награђује и промовише жене чија су изузетна достигнућа допринела научном напретку у свету.

У Србији се у склопу ове иницијативе од 2010. године најбољим младим научницама додељују стипендије које представљају вид подршке њиховом даљем професионалном усавршавању и подстицаја да наставе да се баве науком у нашој земљи. Од покретања програма до данас, на конкурсу за Националне стипендије „За жене у науци“ учествовало је више од 500 младих талентованих научница, а најбољима су, укључујући и овогодишње добитнице, додељене 23 стипендије чија укупна вредност прелази 13 милиона динара.

Подсећамо, ово „лепо“ признање су већ освајале младе научнице са ПМФ-а – 2015. године, др Јелена Алексић са Департмана за математику и информатику, а 2016. др Марија Лесјак са Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине.