Најновије вести о научном раду

Поново је објављен списак 2% најцитиранијих научника према Стенфордовој листи и то како за целоживотну цитираност тако и за цитираност у 2020. години.

Према цитираности у 2020. години са нашег факултета на листи су: проф. др Неда Мимица Дукић (која је рангирана и на листи за целоживотну цитираност), проф. др Душан Јаковетић, проф. др Слободан Марковић, академик Стеван Пилиповић и проф. др Анте Вујић.

Наведена рангирања научника представљају велики успех и својеврсно признање за њихов досадашњи научноистраживачки рад, као и потврду релевантности њихових истраживачких тема и препознатљивости на међународној научној сцени.

На изборној скупштини Српске академије наука и уметности (САНУ), одржаној 4. новембра 2021. године, изабрани су проф. др Велимир Попсавин за редовног члана Одељења хемијских и биолошких наука и проф. др Игор Долинка за дописног члана Одељења за математику, физику и гео-науке.

Честитамо нашим колегама!

Тим са Природно-математичког факултета Универзитета Нови Сад „Панонска посада“, у саставу Александар Рончевић, Михаило Миленковић, Петар Каприш и Владимир Крсмановић, сви са смера Рачунарске Науке, однео је прво место на националном такмичењу за најбољу технолошку иновацију у категорији за студентске иновације. Они су развили иновацију „Лара“ – систем за аутоматску детекцију незгода и спашавање морнара, који се састоји од хардверских и софтверских система.

У свечаној сали ректората Универзитета у Београду, прошле недеље је одржано финале такмичења у категорији Иновативне идеје, подкатегорија – средњошколски и студентски тимови.

Од тренутка пријаве била су два круга квалификација у којима су се анализирали пословни модели као и техничка изводљивост иновација. Ови талентовани млади људи, студенти су треће године Рачунарских наука, још као средњошколци су имали контакте са удружењима попут Мејкер-а, кроз које су учили ван наставе и ширили видике и амбиције. Иако студирају програмирање, имају веома широка интересовања, од музике и филозофије до електронике и економије. Владимир Крсмановић је већ био у контакту са индустријом бродоградње и ту је дошао у додир са проблемом падова у воду са бродова (Man-Overboard), што га је мотивисало на ову иновацију.

Иако су се као тим „Панонска посада“ окупили тек за ово такмичење, појединачно имају искуства и носе успехе и са других такмичења попут републичких такмичења из математике и програмирања, Google HashCode-а, Такмичења за најбољу технолошку иновацију у категорији за средње школе итд.

Ова победа им је дала додатно уверење да постоји прави потенцијал у њиховој идеји и да је он препознат, и отворила пут ка много широј димензији процеса креирања иновације. План ових младих истраживача је да наставе са развојем идеје и да је ускоро тестирају на правим бродовима.

Ерасмус+ пројекат „Развојних нових наставних планова и програма у оквиру репродуктивне биологије/асистираних репродуктивних технологија и регенеративне медицине у Србији“ бр. 586181‐EPP‐1‐2017‐1‐RS‐EPPKA2‐CBHE‐JP ART-REM чији је носилац био Универзитет у Новом Саду, а учесници Природно-математички факултет и Медицински факултет је успешно завршен јуна месеца ове године и од стране EACEA оцењен са највишом оценом.

Унапређен је МАС Репродуктивна биологија и формирани су нови студијски програми на Универзитету у Београду Ветеринарском факултету – Академска специјализација из анималне репродуктивне биотехнологије и на Универзитету у Крагујевцу Медицинском факултету – МАС Регенеративна медицина. Формирани су и  LLL курсеви за ветеринаре и репродуктивне биологе-ембриологе.

На сва три универзитета је набављена савремена опрема, а потписан уговор између три универзитета обезбедио је размену наставног кадра у оквиру наведених студијских програма.