Најновије вести о научном раду

Признања за научну изузетност истраживачима на територији АП Војводине за 2022. годину уручена су 7. децембра 2023. године у Покрајинској влади. Признања за научну изузетност у 22 научне области, односно подобласти, уручио је покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић најцитиранијим истраживачима који су запослени у научноистраживачким организацијама на територији АП Војводине.

Следи списак добитника овог значајног признања са нашег факултета.

Област друштвено хуманистичких наука

Подобласт за друштвену географију, туризам и хотелијерство:

Подобласт за социологију, педагогију и психологију:

Област природно-математичких наука

Подобласт за физику, хемију и физичку географију:

Подобласт за математику и информатику:

Подобласт за биологију и екологију:

Област техничких наука

Подобласт за саобраћај, урбанизам, грађевинарство, уређење, заштиту и коришћење вода, земљишта и ваздуха:

Област биотехнологије и пољопривреде

Подобласт за сточарство:

Подобласт за воћарство, виноградарство и хортикултуру:

Овогодишња додела признања за животно део Удружења универзитетских наставника и научних радника Војводине oдиграла се 23. новембра 2023. године на Природно-математичком факултета у Клубу наставника природно-математичког факултета.

Проф. др Ружица Игић је на предлог нашег Већа овогодишњи добитник награде за поље Природно-математичких наука као овогодишњи лауреат, једини на Универзитету.

У оквиру програма ПРИЗМА, Фонд за науку Републике Србије ће у наредне три године финансирати 97 пројеката на којима ће учествовати 898 истраживача из 91 научноистраживачкe организацијe. За финансирање је прихваћено шест пројеката чији је носилац Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду, од чега пет из области природних наука и математике и један из области вештачке интелигенције:

  • „Global and local analysis of operators and distributions“ (GOALS) руководиоца проф. др Ненада Теофанова
  • „LArge SCAle and Distributed Optimization“ (LASCADO) руководиоца проф. др Наташе Крејић
  • „Mathematical Models of Fluid Flow with Variable Viscosity“ (FluidVarVisc) руководиоца проф. др Марка Недељкова
  • „Integration of Biological Responses and PBTK Modeling in Chemical Toxicity Assessment: А Case Study of Perfluorooctanoic Acid (PFOA)“ (ToxIN) руководиоца проф. др Небојше Андрића
  • „Natural based efficient solution for remediation and revitalization of contaminated locations using energy crops“ (ReNBES) руководиоца проф. др Снежане Малетић
  • „Graphs in Space and Time: Graph Embeddings for Machine Learning in Complex Dynamical Systems“ (TIGRA) руководиоца проф. др Милоша Радовановића

„Restoration of wetland complexes as life supporting systems in the Danube Basin (Restore4Life)“ је пројекат HORIZON EUROPE Иновационих акција у којем је наш Департман партнер. Координатор овог интернационалног пројекта је Др Михаи Адамеску, шеф истраживачког центра за системску екологију и одрживост из Румуније, док је координатор пројекта за ПМФ колегиница проф. др Душанка Цвијановић. Овај пројекат под пројектним називом HORIZON-MISS-2022-OCEAN-01; Акција: HORIZON-MISS-2022-OCEAN-01-02 реализоваће се у периоду од 2023. до 2027. године.