Шумарски факултет у Прагу (Чешки универзитет природних наука – CZU) поново је обезбедио подршку за нови пројекат фокусиран на ловни туризам на европском нивоу. Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду (Катедра за ловни туризам Департмана за географију, туризам и хотелијерство) наставља сарадњу са овом институцијом на овом пројекту након веома успешне заједничке реализације пројекта HUNTOUR. Поред ових институција, на пројекту ће учествовати и Пољопривредни факултет Универзитета у Загребу (Хрватска) и Факултет шумарства и животне средине Универзитета Аристотел у Солуну (Грчка).

SHUNTDIEM, скраћени назив пројекта, надовезује се на успех претходно завршеног пројекта HUNTOUR и јединствен је у својој области. Тренутно, ниједан други пројекат не бави се питањем ловног туризма унутар Европске уније. Пројекат ће производити едукативне материјале, успоставити заједнички академски курс о ловном туризму и покренути интернет платформу за професионалце и ентузијасте у области ловног туризма. Као кулминација, биће организована летња школа за студенте из партнерских земаља, која ће понудити примере најбоље праксе на терену.

Одушевљена сам што смо још једном успели да добијемо подршку у веома конкурентном окружењу предлога пројеката. Ово ће нам омогућити да градимо активности успешног пројекта HUNTOUR и даље их развијамо. SHUNTDIEM је врло специфичан пројекат који ће уз помоћ нових дигиталних алатки допринети стварању партнерстава међу студентима, академицима, државним и приватним субјектима из области ловног туризма у четири европске земље.

др Милосава Матејевић, руководилац пројектног тима Природно-математичког факултета у Новом Саду

Пројекат има за циљ да скрене пажњу на ловни туризам у Европи, подигне свест о његовом значају и негује позитивнију и одрживију перцепцију лова, посебно међу младима. Циљеви пројекта укључују унапређење знања и вештина у ловном туризму, фокусирање на променљиве услове изазване глобалним климатским променама, обезбеђивање стратешког развоја у сектору и унапређење међународне сарадње уз језичке вештине учесника. Иницијатива ће укључивати различите образовне радионице за професионалце и ширу јавност у свакој земљи учесници. Кључни исходи ће укључивати предавања из области ловног туризма која ће се истовремено одржати на сва четири партнерска универзитета уз помоћ дигиталних алата, веб платформу за заинтересоване стране у ловном туризму, као и унапређени и дигитализовани вишејезични речник ловног туризма, првобитно развијен у оквиру пројекта HUNTOUR. Студенти и академици са сва четири универзитета такође ће имати прилику да учествују у заједничкој летњој школи, са акцентом на практични, експериментални приступ ловном туризму.

Пројекат је одобрен на три године и суфинансиран је из програма Еразмус+ у оквиру позива за развој кооперативних партнерстава. Чешки универзитет природних наука у Прагу је главни координатор пројекта. Цео тим састао се први пут у новембру у Прагу.

Драго ми је да настављамо сарадњу са Шумарским факултетом у Прагу, као и што почињемо интензивнију сарадњу са осталим партнерским институцијама. SHUNTDIEM пројекат за нас представља нови изазов и сигуран сам да ће резултати овог пројекта помоћи студентима и академцима у Европи који се баве ловством и ловним туризмом да унапреде своја знања и практично их употребе касније на терену.

др Владимир Марковић, администратор пројектног тима Природно-математичког факултета у Новом Саду