Департман за биологију и екологију је део образовно-научне институције (ПМФ), чија је основна делатност образовање кадрова биолошког профила (истраживачки оријентисаних кадрова, као и професора за средње и основне школе) и профила екологије.
С обзиром на то да је у великом броју области научно-истраживачког рада и праксе биологија основна или комплементарна научна област, од значаја је и образовање кадрова биолошког профила са одређеним усмерењем, који ће у научноистраживачким и развојним лабораторијама појединих институција, заједно са основним профилом стручњака, чинити јединствену технолошку целину.
Рад са студентима, предавања и вежбе, изводе се у савремено опремљеним амфитеатрима, вежбаоницама и лабораторијама. Наш Департман поседује богате збирке биљног и животињског материјала које су на располагању студентима како за образовни тако и за научно-истраживачки рад. Обавезни део студија биологије и екологије обухвата и похађање теренске наставе на којој студенти сакупљају биљни и животињски материјал, уче како да га препознају и класификују током формирања сопствених збирки.
Наставно и научно особље Департмана је укључено и у научно-истраживачке пројекте међународног, националног и локалног карактера у оквиру којих се спроводе основна и примењена истраживања у свим биолошким дисциплинама.
У оквиру сарадње Универзитета у Новом Саду и Универзитета Prince of Songhkla, Hat Yai на Тајланду, утемељена је сарадња нашег Департмана и тамошњег Департмана за биологију кроз размену студената и наставног особља, као и учешћа на заједничким научноистраживачким пројектима. Департман за биологију и екологију има сличну сарадњу и са Међународним Универзитетом за Екологију Сахаров у Минску, Белорусија (International Sakharov Environmental University).
Осим наведених међународних сарадњи нашег Департмана, студентима су доступне су и студије мобилности на свим академским нивоима кроз стипендије за студирање у земљама Европске Уније, а у којима је учесник и Универзитет у Новом Саду. Посебно су интересантне стипендије програма Еразмус Мундус и JoinEUSEE. Кроз различите програме, нашим студентима је омогућен боравак и стручно усавршавање, као и добијање стипендија у већем броју Европских Универзитета, при чему имају пуну подршку Департмана. Стога, Европа никада није била ближа за младе и амбициозне природњаке.
Наши студенти окупљени су у оквиру Научно-истраживачког друштва студената биологије и екологије „Јосиф Панчић“, основаног пре 30 година. Кроз рад Друштва заинтересованим студентима дата је могућност да упознају принципе и методе научно-истраживачког рада, да активно учествују у изради научних радова, да реализују идеје и презентују постигнуте резултате.