На недавно одржаном научно-популарном форуму ScienceGram студенти хемије освојили су прво место на радионици Make a slam @npf.sciencegram.

You are browsing archives for
Департман за хемију, биохемију и заштиту животне средине
На недавно одржаном научно-популарном форуму ScienceGram студенти хемије освојили су прво место на радионици Make a slam @npf.sciencegram.

На 7. Kонференцији младих хемичара Србије одржаној 2. новембра 2019. године на Хемијском факултету у Београду, Јована Тубак је освојила је „Best poster presentation Award“ за најбоље оцењен постер од стране стручне интернационалне комисије.
Рад је урађен под менторством др Снежане Паповић у Лабораторији за јонске течности и зелену хемију на Kатедри за Аналитичку хемију Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине Природно-математичког факултета у Новом Саду.

Од 18.-20. септембра 2019. године, на Департману за хемију, биохемију и заштиту животне средине Природно-математичког факултета у Новом Саду, успешно је одржан 23. по реду Water Workshop „КВАЛИТЕТ ВОДА“. Организатори су били Универзитет у Новом Саду, Природно-математички факултет, Департман за хемију, биохемију и заштиту животне средине, Удружење за унапређење заштите животне средине Нови Сад и Фондација Доцент др Милена Далмација.
Теме овогодишњег скупа су биле:
Наша Тамара Апостоловић, студент докторских студија на Департману за хемију, биохемију и заштиту животне средине, је једини европски добитник стипендије за учешће на International Students Conference on Environment and Sustainability (ISCES) 2019, која је од 10. до 15. јуна 2019. године одржана на Универзитету Тонџи у Шангају, Кина.

Од 17.-19. маја 2019. године, на Департману за хемију, биохемију и заштиту животне средине Природно-математичког факултета у Новом Саду, одржано је 55. републичко такмичење из хемије за ученике основних школа. Републичко такмичење је четврти и највиши ранг такмичења из хемије. Организатори овог такмичења су Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, а Природно-математички факултет је по први пут био домаћин овог такмичења.
Такмичарима и наставницима су на отварању добродошлицу пожелели проф. др Срђан Рончевић, продекан за науку, међународну сарадњу и развој, проф. др Јасмина Агбаба, директор Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине, др Сања Панић, потпредседница Српског хемијског друштва и председница Српског хемијског друштва – хемијског друштва Војводине, и доц. др Душица Родић, председник Републичке комисије.
Први такмичарски дан је започео израдом теста у три такмичарске категорије: Тест и практична вежба за ученике 7. разреда, Тест и практична вежба за ученике 8. разреда и Тест и истраживачки рад за ученике 7. и 8. разреда. Истовремено је проф. др Божо Далмација одржао предавање за наставнике под насловом „Климатске промене и квалитет воде“. Након израде теста, комисија их је детаљно прегледала и саопштила прелиминарне резултате. На основу резултата теста, најуспешнији ученици су се пласирали на други део такмичења (1 ученик у категорији Тест и истраживачки рад за ученике 7. и 8. разреда, 24 ученика у категорији Тест и практична вежба за ученике 7. разреда и 22 ученика у категорији Тест и практична вежба за ученике 8. разреда). Првог такмичарског дана одржана је одбрана истраживачког рада пласираног ученика, а практична вежба, у трајању од једног сата, је одржана другог такмичарског дана. Док су ученици радили практичну вежбу, за наставнике пласираних ученика је одржана едукативна радионица под називом „Израда интерактивних тестова у настави хемије“, коју је водила проф. др Јасна Адамов.
На основу збирних резултата остварених на тесту и практичној вежби формирана је коначна ранг-листа ученика. Испред Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине, проф. др Јелена Тричковић, помоћник директора Департмана је уручила дипломе и похвалнице Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије најбоље пласираним ученицима као и наставницима првопласираних ученика у све три категорије такмичења. Најуспешнијим такмичарима су уручене и дипломе Српског хемијског друштва.
Током два такмичарска дана, такмичари, ученици 7. и 8. разреда, су показали завидан ниво знања и експерименталних вештина.
Конкурс за најбољу женску иновациону предузетничку идеју у 2019. години, под слоганом „Заузми став, развијај идеју“, затворен је прошлог месеца, а тим нове компаније „HerbElixa“, који је развио нову биљну формулацију за борбу против Helicobacter pylori инфекције, добио је два милиона динара за покретање и развој свог бизниса.
Екипу HerbElixa тима иначе чине три младе научнице са новосадског Природно-математичког факултета: др Наташа Симин, др Ивана Беара и др Марија Лесјак. Оне раде на развоју и производњи препарата базираних на етарским уљима која се добијају из лековитих ароматичних биљака које се гаје у Србији према принципима органске производње. Новац од награде намеравају да искористе за куповину потребних сировина и опреме за производњу.
Такмичење је реализовано у организацији Кабинета министра за иновације и технолошки развој, Канцеларије за младе и Града Београда, а укупан наградни фонд износио је 5 милиона динара. На конкурс се пријавило више од 100 тимова, а само су финалисти имали прилику да прођу интензивну обуку за писање бизнис плана и презентацију идеје, као и менторске консултације са стручним и успешним домаћим предузетницима.
Дана 18. априла, у Пословном инкубатору Нови Сад, одржан је Демо дан другог циклуса лабораторије отворених иновација DA-SPACE пројекта.
Победнички тим, студенти Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине: Славен Теноди, Кристиана Зрнић и Катарина Аврамовић уз менторство Ненада Грба, научног сарадника у оквиру међународног Interreg projekta DA-Space, циклус такмичења младих у тимском решавању пословних изазова – Open Innovation Challenge, у којем је учествовало 9 тимова студената Универзитета у Новом Саду, освојили су 1. место и пласирали се на међународно такмичење које ће се одржати у Немачкој у граду Улму од 13. до 17. маја 2019. године. Тема победничког тима била је Water and Energy Efficiency for better industry (WE2I).
Такмичење се одвијало у организацији Војвођанског ИКТ кластера, Универзитета у Новом Саду и Покрајинског секретаријата за финансије. Пројекат је подржан од стране Европске Уније (ERDF, IPA, ENI).
У суботу 13. априла 2019. године, на Департману за хемију, биохемију и заштиту животне средине Природно-математичког факултета у Новом Саду, одржано је међуокружно такмичење из хемије за ученике средњих школа. Ово је други пут да се, у сарадњи са Школском управом Нови Сад, на Природно-математичком факултету одржава међуокружно такмичење за средњошколце. Међуокружно такмичење је други од четири ранга такмичења чији је организатор Министарство просвете, науке и технолошког развоја и Српско хемијско друштво.
Такмичарима су на отварању добродошлицу пожелели проф. др Јелена Тричковић, помоћник директора Департмана, Петар Виђикант, саветник у Школској управи Нови Сад, и проф. др Јанош Чанади, координатор такмичења. Такмичење је започело израдом теста, на којем су ђаци имали два и по сата да ураде двадесет захтевних проблемских задатака. Њиховим наставницима је у исто време приређено предавање „Природна једињења као антиканцерогени агенси – истине и заблуде“, које је одржала проф. др Неда Мимица Дукић, шеф Катедре за биохемију. Комисија на челу са проф. др Миром Сегединац пажљиво је прегледала ученичке тестове, саопштила прелиминарне резултате, и дискутовала са ђацима о њиховим радовима. Најбољи ђаци добили су прилику да покажу и своје лабораторијске вештине на експерименталном делу такмичења, који је трајао четири сата.
Помоћу успеха израде теста и лабораторијских задатака одабрано је девет најбољих ученика који ће представљати наш регион на републичком такмичењу из хемије које ће се одржати од 10–12. маја 2019. године на Технолошко-металуршком факултету у Београду. Најуспешнији ђаци с републичког такмичења добијају прилику да учествују на Српској хемијској олимпијади, која је изборно такмичење за Међународну хемијску олимпијаду. Ђаци из наше државе на овом најпрестижнијем међународном хемијском такмичењу редовно освајају мноштво медаља.
Департман за хемију, биохемију и заштиту животне средине уручио је дипломе најбоље пласираним ђацима, док су осталим такмичарима и њиховим менторима припале захвалнице. Ово такмичење је искоришћено као прикладна прилика да се изрази захвалност пензионисаним професоркама хемије новосадских средњих школа које су током своје радне каријере значајно време посветиле припреми надарених ђака за такмичења, и тиме дале немерљив допринос популаризацији хемије међу младима. Осам захвалница уручено је пензионисаним професоркама.