Дијалог култура 25.12.2011.

Тема: ФИЛОЗОФИЈА ЗА ДЕЦУ

„Потребно је да сва деца имају некакав облик образовања који их учи мишљењу, да могу развити властито мишљење. Ако развијете властито мишљење, онда не можете бити изгубљени“, указује, између осталог, филозоф др Бруно Ћурко са Института за филозофију у Загребу, оснивач Удруге „Мала филозофија“. Филозофија за децу је млада филозофска дисциплина која тежи да путем посебних програма научи децу да критички и самостално промишљају о себи и свету око себе, објашњава Бруно Ћурко. Она је израсла из филозофије, посебно историје филозофије на чијим темељима стасавају нови сазнајни помаци у целокупној историји образованости и научне мисли до данас. Када и где је настала филозофија за децу? Који програми постоје у свету, а посебно у Европи и у региону? Како се они остварују? У овом издању Дијалога култура трагамо за одговором на та и друга питања и, наравно, настојимо и да предочимо како изгледају текстови и програми филозофије намењене деци на примеру оригиналних пројеката Мале филозофије. Чућемо дијалог између Сократа и Мудрости – Софије, као и причу о Талесу из Милета. У овој последњој, на пример, чућемо наратора како каже: „Причаћу вам о првом филозофу на свету, који је живео у граду Милету. Прича је 2600 година стара, али још увек јој је чврста слава. Талес је име нашег јунака, који је био ума јака. Познат је и као један од седам легендарних мудраца, и међу њима је био главна фаца… Талес је био мудрац прави, замарао се само с оним што му је било у глави. То су увек била питања разна и због тога му глава никад није била празна. Највише су га занимале звезде на небу, којима је допуштао да га у маштање поведу. Проматрао их је удобно са земље и никад није помислио да губи време. Тако једно вече док је град спавао и хуктале сове, Талес је дошао да спознаје нове. Све промене које се догађају горе, убрзо ће стићи и доле…“

Бруно Ћурко указује на превасходни значај програма вежбања критичког мишљења које Мала филозофија остварује кроз разговор с децом и објашњава: „Често се у нашим презентацијама појаве Сократ, Конфуције, Лајбниц, Кант… и кажу неку једноставну реченицу која је њихова. Дјеца која су већ увежбана ће радо критизирати тај став, док рецимо исту ствар када радите са студентима они неће критизирати тај став јер га је изнео ауторитет…“

Када је о апстрактном мишљењу реч, у средишту филозофије за децу су питања етике и морала. Један од пројеката, на пример, јесте онај назван »Поглед у властито мишљење«, који се већ три године остварује у основним школама и библиотекама у Задру, Сплиту, Кутини, Вуковару, Осијеку, Тењи, Загребу, Ђакову, Винковцима, Нину, Бибињама… Део програма остварен је и у Сеулу у Јужној Кореји. Мала филозофија сарађује са сличним друштвима и пројектима из Француске, Русије, Јужне Кореје, Бразила, Словеније, Румуније и Енглеске. Када је о нашој земљи реч, Мала филозофја сарађује са сличним пројектом који остварује Милош Јеремић у Пожаревцу.

Филозофија за децу, научни радови у тој области и рад на осмишљавању пројеката Мале филозофије нису једина област интересовања и научног деловања др Ћурка. Он предаје Методику наставе филозофије и Методику наставе етике на Филозофском факултету у Осијеку. Рођен је и живи у Задру, где је дипломирао филозофију, латински језик и римску књижевност. Његова докторска теза посвећена је теми „Критичко мишљење у настави филозофије, логике и етике“. У наведеним областима објавио је велики број научних радова.

Уредница и ауторка: Дренка Добросављевић

Музички уредник: Предраг Јовановић

Спикер: Миодраг Матовић

Интерпетација Сократа: Горан Косић

Тон-мајсторка: Марица Јунг