Структура студијског програма

Назив и циљеви студијског програма

Студијски програм Молекуларна и функционална биологија.

Циљ студијског програма је образовање и оспособљавање студената за стручни и научни рад у ужим научним областима молекуларне биологије и физиологије

Врста студија и исход процеса учења

Мастер академске студије молекуларна и функционална биологија су једногодишњи студијски програм и завршава се са сакупљених најмање 60 ЕСПБ.

Завршетком мастер академских студија из молекуларне биологије и физиологије, формирају се стручњаци способни да раде и руководе у примарно биолошким и биотехнолошким лабораторијама различитих индустријских грана и у научно-истраживачким лабораторијама. Стечени ниво знања обезбеђује формираним стручњацима његову лаку примену у пракси. Поред тога студије им омогућавају наставак образовања на вишим нивоима академских студија.

Стручни, академски, односно научни назив

Лице које заврши мастер академске студије молекуларне и функционалне биологије стиче академски назив Мастер молекуларни биолог и физиолог.

Услови за упис на студијски програм

За упис на студије могу конкурисати лица са завршеним основним академским студијама молекуларне и функционалне биологије и сакупљених 240 ЕСПБ. За упис на студије могу конкурисати и лица са завршеним сродним основним академским студијама. У случајевима када кандидат за упис долази са сродних академских студија, Комисија за бодовање кандидата за упис на мастер студије уз консултације са руководиоцем студијског програма, по потреби одређује кандидату мањи или већи број допунских предмета, из програма основних студија на Департману за биологију и екологију, Природно-математичког факултета (који не улазе у фонд ЕСПБ прописаних одговарајућим студијским програмом мастер академских студија). Редослед кандидата у коначној ранг листи утврђује се на основу дужине студирања и општег успеха постигнутог на основним академским студијама.

Структура студијског програма

Структуру мастер академских студија студијског програма Молекуларна и функционална биологија чини један обавезан и четири изборна предмета из скупа изборних предмета, чијим се савладавањем обезбеђују неопходна знања и вештине, а уз одбрану завршног (мастер) рада и право на добијање академског назива Мастер молекуларни биолог и физиолог, другог степена академских студија Природно-математичког образовно-научног поља.

Трајање студија

Мастер академске студије студијског програма Молекуларна и функционална биологија трају једну годину (два семестра). Курикулумом је предвиђено укупно 5 предмета, 1 обавезан и 4 изборна предмета. У првом семестру студенти бирају укупно 3 изборна предмета уз један обавезан, док у другом семестру бирају један изборни предмет уз обавезну Стручну праксу, као и обавезни Студијски истраживачки рад у функцији завршног рада.

Бодовна вредност предмета

Укупном минималном збиру од 60 ЕСПБ које студент мора да оствари током овог студијског програма одговара просечно укупно ангажовање студента у обиму 40-часовне радне недеље током једне школске године. Укупно ангажовање студента састоји се од активне наставе (предавања, вежбе, практикуми, семинари и стручна пракса), самосталног рада, студијског истраживачког рада у функцији завршног рада, колоквијума, испита и других видова ангажовања. Да би стекли академски назив Мастер молекуларни биолог и физиолог студенти морају да ураде и одбране завршни (мастер) рад.

Завршни рад

Студијским програмом мастер академских студија биологије је предвиђена израда и одбрана завршног рада. Укупна бодовна вредност завршног рада је 22 ЕСПБ и чине је вредност Студијског истраживачког рада у функцији завршног рада (9 ЕСПБ) и одбрана самог Завршног рада (13 ЕСПБ).

Изборни предмети са других студијских програма

У оквиру овог студијског програма постоји могућност да студент један предмет бира са листе изборних предмета другог модула или другог мастер студијског програма који се организују на Департману за биологију и екологију, ПМФ Нови Сад, водећи рачуна о укупном збиру ЕСПБ које мора да оствари (минимум 60 ЕСПБ).

Прелазак са других студијских програма

Прелазак на студијски програм Молекуларна и функционална биологија са других сродних студијских програма може се вршити преношењем ЕСПБ. Критеријуми и услови преношења ЕСПБ прописани су општим актом Природно-математичког факултета у Новом Саду (Правила студирања за студенте Универзитета у Новом Саду, Природно-математичког факултета).

Сврха студијског програма

Сврха студијског програма мастер академских студија Молекуларна и функционална биологија је да целовито образује кадар напредног знања, вештина и стручности у области молекуларне биологије и њених функционалних примена. Специфичније, образоваће се кадар са напредним знањем о функционалној молекуларној биологији, способан да осмишљава експерименте, реализује лабораторијски рад, анализира податке и доноси смислене закључке. Поред тога, студенти ће стећи уже специјалне вештине у областима молекуларне и функционалне биологије, кроз интердисциплинарни приступ који омогућава ширу перспективу о томе како молекуларни процеси утичу на различите аспекте биологије и медицине, развој критичког размишљања, као и свести о доприносу широј заједници кроз глобалну бригу о здрављу и животној средини. Стечене компетенције и вештине, на овом нивоу студија, представљају корпус фундаменталних знања за наставак образовања на докторским студијама не само биолошког и сродних профила, него и мултидисциплинарних.

Циљеви студијског програма

Циљеви студијског програма мастер академских студија Молекуларна и функционална биологија су постизање компетенција и академских вештина стручњака који ће допринети научном напретку, истраживачким открићима и практичној примени молекуларне биологије у различитим индустријама и контекстима.

Компетенције дипломираних студената

Опис општих и предметно-специфичних компетенција студената

Савладавањем студијског програма студент стиче следеће опште способности:

  • анализе, синтезе и предвиђања решења и последица;
  • овладавања комплексним методима, поступцима и процесима истраживања;
  • развоја критичког и самокритичког мишљења и приступа;
  • примене знања у пракси;
  • развоја ефикасних комуникационих способности и спретности, као и сарадње са ужим социјалним и међународним окружењем;
  • развој професионалне етичности.

Савладавањем студијског програма, на основу стеченог значајног корпуса знања из области молекуларне и функционалне биологије, студент стиче бројне предметно-специфичне способности, а то су пре свега:

  • темељно познавање и разумевање дисциплине молекуларне и функционалне биологије, као и релевантних блиских области;
  • сакупљање, процењивање и интерпретација информација;
  • решавања конкретних проблема уз употребу научних метода и поступака;
  • стицање вештина повезивања и употребе знања из различитих дисциплина у одговарајућем професионалном пољу деловања;
  • праћења и примене савремених достигнућа у струци и формирање научно-заснованих и аргументованих закључака и судова;
  • развоја вештина и спретности у употреби знања у одговарајућем подручју;
  • употребе информационо-комуникационих технологија у овладавању знањима.
Курикулум

Курикулум мастер академских студија Молекуларне и функционалне биологије организован је у виду једногодишњих студија. Студијска година организована је у два семестра. Сви предмети су једносеместрални.

Распоред предмета по семестрима и годинама студија за студијски програм Молекуларна и функционална биологија

Изборна настава на студијском програму Молекуларна и функционална биологија