Најновије вести о уписним активностима
Студентска служба
Блокада наставног процеса
Друштво засновано на знању, ослобођено партократије, у којем је сваки грађанин једнак пред законом и у којем институције раде у интересу свих, заједнички је циљ којем тежимо. У достизању тог циља воде нас наши студенти, заједно са другим друштвеним групама.
Просветни радници храбро стоје уз своје садашње и некадашње ђаке, указујући на то да образовање није само настава у четири зида или оцена у дневнику. Образовање, пре свега, подразумева стицање и развој ставова који превазилазе наставне програме, а који обухватају одговорност, праведност, поштовање, солидарност, толеранцију, емпатију, грађанску свест, критичко мишљење и многе друге вредности. Просветни радници су тога свесни и то показују кроз своју борбу, заслужујући дубоко поштовање целокупног друштва.
Центар за развој образовања Природно-математичког факултета пружа безрезервну подршку студентима, ученицима, учитељима и наставницима, с надом да ће резултат ове борбе, осим стварања праведнијег друштва, бити и ново образовање ослобођено партијског запошљавања, застрашивања и омаловажавања. Верујемо да ће професија учитеља и наставника поново бити поштована и вреднована на прави начин.
Поред тога, Центар за развој образовања Природно-математичког факултета ставља се на располагање свим наставницима за помоћ у надокнади градива и свим другим питањима везаним за реализацију наставе када се стекну услови за њено безбедно одвијање, како би школска година била успешно завршена, и ученици стекли сва неопходна знања за наставак даљег школовања.
Центар за развој образовања Природно-математичког факултета
Универзитета у Новом Саду
Најодлучније осуђујемо напад на деканку Филозофског факултета, Универзитета у Нишу, проф. др Наталију Јовановић.
Захтевамо да се најодговорнији представници власти одлучно супротставе креирању осветољубиве ситуације у друштву.
Манипулације које стигматизују став о солидарности универзитетске заједнице са студентским протестима имају за циљ да таргетирају просветне раднике као непријатеље.
Медијска подршка овој затрованој атмосфери која одбацује разумевање и дијалог као приступ у комуникацији неистомишљеника, представља недопустиву злонамерну пропаганду која разорно утиче на ставове у јавности.
Мржња и насиље су неприхватљиви за демократско, напредно и цивилизовано друштво. Просвета и наука су његове најутицајније вредности. Највиши израз патриотизма представља њихова одбрана и очување.
У потпису декани:
Мр Зоран Крајишник, редовни професор, декан Академије уметности Нови Сад
Др Ненад Магазин, редовни професор, декан Пољопривредног факултета
Др Александар Чучковић, редовни професор, декан Економског факултета у Суботици
Др Срђан Рончевић, редовни професор, декан Природно-математичког факултета
Др Милан Трифковић, редовни професор, декан Грађевинског факултета Суботица
Др Снежана Бркић, редовни професор, в.д. декана Медицинског факултета
Др Саша Марковић, редовни професор, декан Педагошког факултета у Сомбору
Др Милан Николић, редовни професор, декан Техничког факултета „Михајло Пупин“
Др Зита Шереш, редовни професор, в.д. декана Технолошког факултета у Новом Саду
Поводом најновије измене Уредбе о нормативима и стандардима услова рада универзитета и факултета за делатности које се финансирају из буџета (објављена у „Службеном гласнику РС“, бр. 27/25), а којом се потребно време за послове наставе, односно научноистраживачког/уметничког рада наставника и сарадника са по 20 часова седмично, у оквиру 40 часовног седмичног радног времена, мења пропорцијом од пет часова за научноистраживачки/уметнички рад, односно 35 часова за послове наставе, Конференција универзитета Србије најоштрије осуђује овакав непромишљен и противзаконит поступак Владе Републике Србије, којим се додатно нарушава однос државе према високошколским институцијама и продубљује опште неповерење у ауторитет надлежних органа.
Поред очигледне противзаконитости, будући да је Уредба донета од стране Владе којој је престао мандат (чл. 17. ст. 1. Закона о Влади), као и без предлога Националног савета за високо образовање и претходно прибављеног мишљења Конференције универзитета и Конференције академија и високих школа (чл. 12. ст. 1. тач. 5. и чл. 68. ст. 5. Закона о високом образовању), овај једнострани акт, донет без претходне јавне расправе, јасно показује непознавање функционисања система високог образовања и подрива основне циљеве и принципе на којем почива не само систем установљен Законом о високом образовању, већ и сви системи у свету. Јединство наставне и научноистраживачке, стручне и уметничкоистраживачке делатности је једно од основних начела на којем почива високо образовање и њихов пропорционалан однос је најважнији предуслов обезбеђивања квалитета наставног кадра и изградње угледа сваке високошколске установе. Посебно напомињемо да се уведеном диспропорцијом директно угрожава позиционирање наших универзитета на међународним ранг листама, с обзиром на чињеницу да је један од кључних параметара за рангирање управо квалитет научноистраживачког рада. У условима оштре конкуренције на међународном тржишту високог образовања, лошији рејтинг наших универзитета на престижним листама ће изразито негативно утицати на стратегију интернационализације и у директној је супротности са циљевима Стратегије научног и технолошког развоја Републике Србије.
Стога захтевамо од релевантних државних органа да сагледају све последице доношења оваквог акта, а од Владе Републике Србије да по хитном поступку стави ван снаге незакониту Уредбу, која може да има погубне последице на квалитет високог образовања и научно-технолошки развој Републике Србије.
Конференција универзитета Србије
Достигнућа
Факултет у бројкама
Најаве