др Михајла Ђан
Др Михајла Ђан (Нови Сад, 1977.) је редовни професор Природно-математичког факултета, Универзитета у Новом Саду, ужа научна област Генетика. Звање дипломирани биолог стекла је 2000. године на Природно-математичком факултету у Новом Саду. Исте године уписала је магистарске студије на Универзитету у Београду, Биолошки факултет, а магистарску тезу је одбранила 2003. године. Докторску дисертацију одбранила је 2008. године на Природно-математичком факултету, Универзитета у Новом Саду и стекла звање доктор биолошких наука.
Запослена је на Природно-математичком факултету, Универзитета у Новом Саду од 2001. године, а од 2018. године је у звању редовног професора за ужу научну област Генетика. У оквиру наставног рада изводи наставу на већем броју предмета из области генетика на свим нивоима студија. Ментор је седам одбрањених докторских дисертација, шест на Природно-математичком факултету и једне на Медицинском факултету Универзитета у Новом Саду. Аутор је два универзитетска уџбеника, једног практикума, и једног репетиторијума.
Научна делатност др Михајле Ђан обухвата проучавање варијабилности животињских и биљних генома применом молекуларних маркера, у циљу сагледавања генетичког диверзитета и структуре природних популација, расветљавању таксономских и филогеографских питања, као и проблема из домена конзервационе генетике. Део истраживања усмерен је на анализу полиморфности гена и асоцијација генотип-фенотип комплексних обољења човека. Коаутор је преко 80 радова са SCI листе, са преко 1000 цитата, h-индекс 19, као и већег броја саопштења приказаних на националним и међународним конференцијама.
Била је учесник на осам међународних пројекта, девет националних пројеката Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и Фонда за науку (програм Идеје), једном националном пројекту Министарства за пољопривреду, водопривреду и шумарство Републике Србије, два пројекта финансирана од стране надлежних тела влада Грчке и Турске, четири национална пројекта Покрајинског Секретаријата за науку и технолошки развој АП Војводине и 6 пројеката Покрајинског Секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство АП Војводине. Била је учесник и члан менаџмент комитета две COST акције, у оквиру које је и оснивач и учесник Међународног Конзорцијума за секвенцирање генома Lagomorpha.
Добитник је Фулбрајтове стипендије за академску 2019/20. годину, коју је реализовала на University of Rhode Island, Сједињене Америчке Државе. Била је стипендиста Министарства просвете и науке за постдокторско усавршавање у иностранству у Научном институту за екологију дивљачи, Ветеринарско-мадицинског Универзитета у Бечу, Аустрија. Реализовала је већи број студијских посета на Ветеринарско-медицинском Универзитету у Бечу, Универзитету у Болоњи и Универзитету у Порту.
Била је члан Председништва Друштва генетичара Србије у два мандата (2014-2019. година и 2019-2024. година). Члан је Српског биолошког Друштва, Друштва генетичара Србије и Научног друштва за менаџмент дивљачи. Говори енглески и руски језик, а служи се француским и италијанским језиком.