Назив групе: Карактеризација и унапређивање процеса примењених у технологијама заштите животне средине

Матична институција: Природно-математички факултет

Руководилац групе: проф. др Божо Далмација

Чланови групе:

• др Јасмина Агбаба
  • др Срђан Рончевић
  • др Милена Бечелић-Томин
  • др Јелена Тричковић

Контакт информације:

Трг Доситеја Обрадовића 3, 21000 Нови Сад
  +381-21-485-2722
bozo.dalmacija@dh.uns.ac.rs

Научна област: хемија и заштита животне средине

Делатност: Испитивање и унапређивање процеса  примењених у технологијама заштите животне средине као што су:  сепарациони и дифузиони и термички процеси, хемијски процеси,  биолошки процеси у циљу оптимизације технологија третмана вода, седимента, земљишта и отпада. Подршка приликом пројектовања постројења за третман отпадних вода, седимента, земљишта и депонија.

Опрема:

• мобилно пилот постројење за третман воде за пиће, које садржи јединице за: корекцију pH и аерацију, коагулацију/флокулацију и седиментацију, оксидациони третман применом озона, сорпцију и јонску измену, мембранску сепарацију, хлорисање и UV третман (постројење је модуларно што омогућава комбиновање наведених технологија у складу са квалитетом сирове воде)
  • СБР  реактор (100 литара)
  • лабораторијски Флокулатор VELP Scientifica
  • опрема која се користи за одређивање природних органских материја, као и нуспродуката дезинфекције и арсена:
    • GC 6890N/μECD&FID, Agilent technologies
    • Purge & trap Tekmar Dohrmann 3100 Sample Concentrator куплован са GC-MS GC7890A/MSD 5975C Agilent technologies
    • TOC анализатор, Elementar
    • AA spekctrometer Analyst 700, Perkin Elmer
    • IC – ICS 3000, Dionex
    • UV/VIS Cintra 1010, GBC Scientific Equpment

Новији научно-истраживачки пројекти:

• Cost-effective technologies for wastewater treatment and waste biodegradation in agro-industries with reclamation of resources, RTD project for INCO-COPERNICUS-Balkans A2 with Wageningen University-The Netherlands, CUTEC Institute-Germany, ENEA-Italy, Hidroinstitut-Bjeljina i HEIS-Sarajevo, Bosna i Hercegovina. Број пројекта: ИЦА2-ЦТ-2002-10010. Трајање пројекта: 2003-2005 (3 године). Руководилац: Далмација Божо.
  • Arsenic and pesticide removal from natural water by an effective, safe and compact-sized separation system, EUREKA projekat broj E! 3644, Природно-математички факултет – Департман за хемију у сарадњи са ELKEDE Technology and Design Centre S.A. – Greece, ENNEA Enter Per Le Nuove Technologie L’energia E L’ambiente – Italy, LIMNOS Company for applied ecology – Slovenia, ECOIND National Research and Development Institute for Industrial Ecology – Romania i JKP Vodovod i kanalizacija, Zrenjanin. Руководилац пројекта: др Далмација Божо. Трајање пројекта: 2006-2009.
  • Развој система контроле квалитета и унапређење процеса заштите вода (ОН142058). Руководилац пројекта: др Далмација Божо. Трајање пројекта: 2006-2010.
  • Стратегија водоснабдевања и заштите вода у АП Војводина, Нови Сад. Наручилац пројекта: Покрајински секретаријат науку и технолошки развој, Нови Сад. Руководилац пројекта: др Божо Даламција. Трајање пројекта: 2009.
  • Arsenic and ammonium in drinking water: implementation of a cross-border Platform for safe water (ARSENICPLATFORM; HUSRB/1002/121/075). Руководилац пројекта Проф. др Јасмина Агбаба; Trajanje projekta: 2011-2013.
  • Полуиндустријско испитивање могућих технолошких решења припреме воде за пиће као подлога имплементацији стратегије водоснабдевања на територији града Кикинде (АПВ 114-451-1314/2014-03), руководилац пројекта Проф. др Јасмина Агбаба. Трајање пројекта: 2014-2015.
  • Development of new materials for application in environmentally friendly technologies for the cost-effective remediation of contaminated sites threatening cross-border regions – MATCROSS, Hungary-Serbia IPA Cross border Co-operation Programme, Број пројекта: HUSRB/1002/214/188 Трајање пројекта: 1.11. 2011. – 31. 10. 2013. Руководилац пројекта: др Срђан Рончевић.
  • Унапређење ремедијационих технологија и развој метода за процену ризика загађених локалитета Број пројекта: ИИИ43005 Руководилац пројекта: др Божо Далмација

Прилози: