др Душан Мрђа
Др Душан Мрђа (Бихаћ, 1977.) је редовни професор Природно-математичког факултета, Универзитета у Новом Саду ( ужа научна област нуклеарна физика). На Природно-математичком факултету у Новом Саду дипломирао је 2001. године – одсек физика, смер дипломирани физичар. Последипломске студије, смер нуклеарна физика, уписао је 2001. године, магистарску тезу је одбранио 2004. године, а докторску дисертацију 2007. године. У току 2002. године боравио је на стручном усавршавању на Институту за физику Макс Планк у Минхену. У звање доцента изабран је 2007.године, ванредног професора 2012.године, а редовног професора 2017.године. Добитник је награде „Др Зоран Ђинђић“ за изузетне резултате у области науке и истраживачког рада за 2009. годину.
У току 2006-2009 године био је учесник на пројекту ILIAS (Integrated Large Infrastructures for Astroparticle Science – 6th Framework Programme (FP6)), као и руководилац пројекта „Развој и примена нискофонске алфа, бета спектроскопије за истраживања радионуклида у природи“ суфинансираног од стране Покрајинског секретаријата за науку и технолошки развој у периоду 2011-2014.године.
Био је учесник на три пројекта финансирана од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, као и два пројекта у оквиру Програма билатералне научне и технолошке сарадње између Републике Србије и Мађарске (Faculty of Science, University of Novi Sad – Wigner Research Center for Physics, Budapest).
Био је и руководилац два пројекта: VoBaNISTA i ELECTRA у оквиру Interreg-IPA програма прекограничне сарадње Мађарска-Србија.
Шеф је акредитоване Лабораторије за испитивање радиоактивности узорака и дозе јонизујућег и нејонизујућег зрачења на Департману за физику Природно-математичког факултета, Универзитета у Новом Саду. Од 2015-2018. године био је члан Стручног већа за природно-математичке науке Сената Универзитета у Новом Саду. У периоду 2018-2021. и 2021-2024. године био је директор Департмана за физику Природно-математичког факултета. Био је члан извршног одбора Друштва за заштиту од зрачења Србије и Црне Горе. Председник је Астрономског удружења АДНОС, Нови Сад.
Био је суорганизатор два научна међународна скупа у области промптне емисије гама зрачења при фисији (GAMMA-1,GAMMA-2) под покровитељством Института за референтне материјале и мерења из Белгије (European Commission, Joint Research Centre, Institute for Reference Materials and Measurements), као и рецензент у више међународних научних часописа. Учествовао је у организацији „Danube School on Instrumentation in Elementary Particle & Nuclear Physics“, под заједничким покровитељством CERN, ECFA, ICFA и Универзитета у Новом Саду 2014.године.
Коаутор је око 100 радова са SCI листе, са око 930 цитата, а h-индекс је 17 (izvor SCOPUS), као и 2 универзитетска уџбеника. Поље његовог истраживања је гама спектрометрија, интеракција зрачења са материјом, анализа закочног зрачења, испитивање карактеристика космичког зрачења, ретки нуклеарни процеси, Монте-Карло симулације.