Дијалог култура 13.09.2009.

Тема: ФИЛОЗОФИЈА ТЕХНОЛОГИЈЕ

Филозофија технологије је нова област филозофије која се тек у новије време развија. Та научна дисциплина тражи одговоре на питања о будућности технологије и шта она обећава, да ли се развија на добробит људском роду или представља претњу за њега и како у целини човечанство треба да се постави према технологији. Један од погледа је технолошки детеминизам, који постулира да технологија значајно утиче на већину међуљудских и друштваних интеракција. Те интеракције одређују човечанство, његов начин размишљања, па чак и сам идентитет људског бића и та прича је почела још у време прве човекове производње артефаката: произведени предмет је постајао или оруђе или оружје, способно да се употреби за добро или за зло. Други филозофски поглед заговарају присталице тзв. аутономне технологије, уверени да технолошка еволуција почиње да се развија и неовисно од човека, да поприма и неки свој, често непредвидив ток, те да је човечанство одавно изгубио контролу над технологијом. С професором канадског Универзитета Принс Едвард Ајленд, др Небојшом Кујунџићем, разговарали смо након његовог предавања у Коларчевој задужбини у Београду: „Дилеме технолошког детерминизма – један поглед на филозофију технологије“.

Кључне речи: филозофија технологије, технолошки детерминизам, аутономна технологија, друштвене, културне и технолошке интеракције, технолошка еволуција

Уредница и ауторка: Дренка Добросављевић

Музички уредник: Предраг Јовановић