Дијалог култура 23.05.2010.

Тема: ГИМНАЗИЈА „ЈОВАН ЈОВАНОВИЋ ЗМАЈ“

Школа у порти цркве Светог Ђорђа у центру Новог Сада, први пут се помиње 1703. године као српска православна основна школа. Затим су се од 1731. до данас смењивале гимназије: Петроварадинска рождество-Богородичина гимназија српско-латинска, Државна гимназија Јозефа Другог, Римокатоличка гимназија, Српска православна велика гимназија, Државна мушка гимназија, Државна мушка реална гиманзија краља Александра Првог, Мађарска краљевска државна гимназија са српским наставним језиком, Мешовита гимназија, Прва и друга мешовита гимназија, Гимназија „Светозар Марковић“, Центар за образовање кадрова у друштвеним делатностима „Јован Јовановић Змај“ и коначно пре 20 година, поново Гимназија „Јован Јовановић Змај“. На путу дугом готово три века, година 1810. посебно се памти и то по обнови Саве Вуковића од Берегсова. О тој Гимназији, њеној историји, њеним славним наставницима и ђацима у Дијалогу култура Радио Новог Сада говори Петар Ђурђев, професор историје и историограф те школе. Гимназија је данас једна од најсавременијих у региону и централно место мотивисане средњошколске генерације Новосађана. Међународна размена ђака, учешће математичких талената на такмичењима, учешће драмске секције на фестивалима у иностранству, као и Гимназијског хора, учење светских језика, предстојеће организовање разреда са билингвалном наставом, део су савременог живота школе и припреме да њена матура буде призната у Европи.

Уредница и ауторка: Дренка Добросављевић

Музички уредник: Предраг Јовановић