Структура студијског програма

Назив и циљеви студијског програма

Назив студијског програма је Специјалиста хемичар (1 годинa, 60 ЕСПБ)

Циљ студијског програма је да образује и оспособи стручњаке-специјалисте за разноврсне послове који захтевају знање из области хемије, односно ужих научних области хемије, и то: аналитичке, органске и неорганске хемије.

Циљ је и да студент:

  • прошири и продуби знања стечена на мастер академским студијама хемије тако да му омогуће развој и примену идеја у професионалном раду;
  • стекне опште (генеричке) вештине потребне за професионални рад у хемијској и сродним индустријама и јавним службама;
  • стекне високостручне компетенције и висок ниво знања који му омогућавају упис на докторске студије.

Овај студијски програм је једногодишњи, прилагођен је потребама савременог образовања у области хемије и усклађен са политиком реформи високог образовања у Републици Србији. Током овог студијског програма студент је обавезан да оствари најмање 60 ЕСПБ у студијској години (односно 30 ЕСПБ по семестру).

Врста студија и исход процеса учења:

специјалистичке академске студије

Након завршетка студијског програма Специјалистичке академске студије хемије студент је у стању да:

 Исходи студијског програма:

Након завршетка студијског програма, специјалиста хемије је у стању да:

  • демонстрира широко и савремено теоријско-методолошко и научно знање и критичко разумевање одабране хемијске дисциплине (аналитичка, органска и  неорганска хемија), усклађено са најновијим достигнућима савремене науке;
  • примењује напредне методе, технике и поступке истраживања у хемији
  • компетентно и на оригиналан начин решава комплексне проблеме са којима се среће у професионалном раду;
  • самостално, одговорно и компетентно рукује савременом лабораторијском и истраживачком опремом;
  • демонстрира унапређено теоријско знање и познавање савремених метода истраживања у таквом обиму да своје резултате могу да представе стручном аудиторијуму;
  • испољава креативност, поузданост, одговорност и тимски дух у професионалном раду у хемијској ис родним индустријама или јавним институцијама.

Након завршених студија добија се академски назив Специјалиста хемичар.

Услови за упис на студијски програм су:

  • завршене основне академске студије и дипломске (мастер) академске студије хемије (укупно 300 ЕСПБ);
  • позиција  на ранг-листи у оквиру одобрене уписне квоте студената.

Структура студијског програма

специјалистичких академских студија хемије обухвата израду завршног (специјалистичког) рада (20 ЕСПБ) и изборне  предмете од укупно 40 ЕСПБ са листе од 48 понуђених изборних предмета.

Сви предмети су класификовани у следеће групе предмета:

  • академско-општеобразовни предмети – 0%
  • теоријско-методолошки предмети 10,7%
  • научно-стручни предмети 29,5%
  • стручно-апликативни предмети 59,8%.

Начин извођења студија и потребно време за извођењем појединих облика студија.

Студије се изводе кроз наставу предмета који су организовани у два семестра. Два семестра чине академску годину.

Специјалистичке академске студије имају најмање 60 ЕСПБ (трају једну академску школску годину), уз претходно остварени обим студија од најмање 300 ЕСПБ  на основним и дипломским (мастер) академским студијама.

Специјалистичке студије хемије завршавају се  израдом и одбраном специјалистичког рада. Овај рад резултат је самосталног рада студента који представља завршни испит за академско звање специјалиста хемичар. Израдом и одбраном специјалистичког рада студент показује самосталност и креативност у примени до тада стечених теоријских и практичних знања. Бодовна вредност специјалистичког рада на специјалистичким академским студијама хемије јe 20 ЕСПБ.

Детаљне одредбе о пријави, условима за израду и начину одбране овог рада утврђују се Статутом и одговарајућим актима Факултета.

У овом студијском програму је предвиђена могућност избора предмета. Студент може изабрати било који предмет из понуђене групе предмета уписаног студијског програма. Пријављивање изборних предмета се врши, по правилу, приликом уписа године. Настава из датог предмета ће се организовати ако укупан број студената на изабраном предмету буде већи од лимита предвиђеног студијским програмом из ког је изабрани предмет. Студент има право да изабере 20% предмета  других студијских програма истог нивоа студија на Департману.

Услови за прелазак са других студијских програма у оквиру истих или сличних области дефинишу се на основу важаћих студијских програма Природно-математичког факултета у Новом Саду.

Настава се реализује  интерактивним методама и укључује: предавања, менторски рад, самостални рад студената, аудиторне вежбе, лабораторијске вежбе,  семинарске радове, консултације.

Сврха студијског програма

Сврха студијског програма специјалистичких академских студија хемије је да постизање ускостручних и специјализованих комепетенција и продубљених стручних знања неопходних за компетентно обављање посла у појединим ужим областима хемије. Стручно образовање у оквиру овог студијског програма омогућује континуитет у развоју стручног  образовања стеченог у  дипломским академским (мастер) студијам или сродним студијским програмима. Студенти стичу такав ниво знања и комопетенција које му отварају могућност даљег професионалног усавршавања на докторским студијама хемије.

Циљеви студијског програма

Циљ студијског програма специјалистичких академских студија хемије је да унапреди образовање студената у одабраној хемијској дисциплини, пружајући му ускоспецијализовано и савремено академско и теоријско-методолошко знање које му омогућава да ради најодговорније високостручне послове у области хемијске индустрије (руковођење предузећима хемијске индустрије, рад на унапређењу постојећих и развоју нових хемијских метода анализе и синтезе рад у мултидисциплинарним тимовима,). Циљ овог студијског програма је и развој професионалне и етичке одговорности, способности ефикасне комуникације, способност примене савремене методологије и опреме и др. Циљ студијског програма је формирање стручњака који могу у потпуности да одговоре изазовима савременог доба у коме живимо.

Компетенције дипломираних студената

Савладавањем овог студијског програма студент стиче следеће опште способности:

  • развијена способности анализе, синтезе и предвиђања последица;
  • способност критичког мишљења;
  • способност примене ускостручног знања у пракси;
  • способности  комуникације и спретност у сарадњи са ужим социјалним и ширим друштвеним окружењем;
  • способност комуникације са стручњацима коришћењем једног или више светских језика;
  • придржавање професионалне етике;
  • развијена вештина учења и свест за потребом перманентног образовања.

 Предметно-специфичне компетенције:

  • примена ускостручних знања из одабране хемијске дисциплине (природне науке, рачунарске науке и математика) у професионалној пракси у хемијској индустрији или у научним истраживањима;
  • планирање, програмирање и управљање производним процесом у институцијама хемијске индустрије;
  • овладавање најсавременијим методама, поступцима и техникама истраживања у одабраној хемијској дисциплини и њихова примена у професионалном раду.

Студенти који стекну звање Специјалиста хемичар (1 годинa, 60 ЕСПБ) оспособљени су за научно-истраживачки рад у научноистраживачким институцијама, као и рад у широком спектру приватних, државних и јавних предузећа, државних и локалних институција. Такође, оспособљени су за рад у државним агенцијама, инспекцијама, тимовима за развој, консултантским фирмама из области хемије и свим осталим делатностима које се базирају на хемијским процесима.

Курикулум

Студијски програм специјалистичких академских студија хемије је једногодишњи програм и обухвата најмање 60 ЕСПБ (односно 30 ЕСПБ по семестру). Обухвата израду специјалистичког рада (20 ЕСПБ) и 4 изборна предмета (укупно 40 ЕСПБ).

Табела распореда предмета по семeстрима за студијски програм

Специјалистичке академске студије хемије

Изборна настава на студијском програму