Структура студијског програма

Назив и циљеви студијског програма

Назив студијског програма је Специјалистичке академске студије биохемије, а његов циљ је да образује и оспособи стручњаке за послове који захтевају виши степен знања из специфичних области биохемије.

Врста студија и исход процеса учења

Студијски програм је једногодишњи, прилагођен потребама савременог биохемијског образовања  и усклађен са политиком реформи високог образовања у Републици Србији. Студенти Специјалистичких академских студија биохемије стећи ће савремена теоријска и практична знања из специфичних области биохемије и на тај начин се стручно оспособити за послове који захтевају виши степен знања из тих области. Савладавањем савремених метода оспособиће се за рад у истраживачким лабораторијама специјализованих научних института и развојним и контролним лабораторијама фармацеутске, прехрамбене и хемијске индустрије. На крају студија студенти имају широк, детаљан и критичан ниво разумевања за највећи део сазнања у одређеној области биохемије.

Стручни, академски, односно научни назив:

Специјалиста  биохемичар

Услови за упис на студијски програм

Да би кандидат конкурисао за упис на I годину, треба да има завршене мастер академске студије биохемије или друге сродне мастер академске студије (најмање 300 ЕСПБ). Право уписа на студије стиче кандидат који је на ранг листи рангиран у оквиру броја студената предвиђених за упис.

Бодовна вредност завршног рада на специјалистичким академским студијама

Студијски програм Специјалистичке академске студије биохемије окончава се израдом и одбраном специјалистичког рада, самосталног рада студента који представља завршни испит за академско звање специјалиста биохемичар. Израдом и одбраном специјалистичког рада студент показује самосталност и креативност у примени до тада стечених теоријских и практичних знања из специфичних области биохемије. Експериментални део специјалистичког рада, студенти раде у првом и другом семестру, под руководством изабраног ментора. Бодовна вредност овог рада је 20 ЕСПБ. Детаљне одредбе о пријави, условима за израду и начину одбране овог рада утврђују се Статутом и одговарајућим актима Факултета.

Начин избора предмета из других студијских програма

Студијским програмом предвиђен је избор предмета уписаног или другог студијског програма истог нивоа. Студент може изабрати било који предмет из понуђене групе предмета уписаног студијског програма, по правилу приликом уписа године. Ако студент жели да изабере предмет из другог студијског програма, потребно је да поднесе захтев Већу департмана, које доноси одлуку о прихватању или одбијању. Настава из датог предмета се организује ако укупан број студената на изабраном предмету буде већи од лимита предвиђеног студијским програмом из кога је изабрани предмет.

Услови за прелазак са других студијских програма у оквиру истих или сродних области студија

Постоји могућност преласка са једног на други студијски програм при чему се користи систем преноса бодова за исте или сродне предмете. Услови за прелазак са других студијских програма у оквиру истих или сличних области дефинишу се на основу важаћих студијских програма Природно-математичког факултета у Новом Саду.

Начин извођења наставе

Настава се реализује интерактивним методама и укључује: предавања, менторски рад, студијски истраживачки рад студената, аудиторне вежбе, семинарске радове, пројекте и консултације.

Сврха студијског програма

Сврха студијског програма Специјалистичке академске студије биохемије је да  ускостручно и специјализовано образује и оспособи за рад кадрове са већим степеном знања у односу на оне који су завршили мастер академске студије. Ови кадрови биће способни да руководе специфичним пројектима у биохемијским лабораторијама, уз већу самосталност у раду.

Академско образовање у оквиру овог студијског програма треба да омогући стицање савремених специфичних теоријских и експерименталних знања из биохемије и сродних дисциплина, што ће оспособити специјалисту биохемичара да их примени у пракси. Специјалиста биохемичар ће бити оспособљен за самостални рад у научним институтима и привредним организацијама. Наставни садржаји предвиђени у оквиру овог студијског програма у потпуности ће оспособити завршене студенте да организују рад специјализованих научно-истраживачких лабораторија из уже области биохемије, а такође ће обезбедити високо-стручни кадар за самостални рад у оквиру развојних и контролних лабораторија у пољопривреди, фармацеутској, прехрамбеној и хемијској индустрији.

Циљеви студијског програма

Циљ студијског програма Специјалистичке академске студије биохемије је да образује кадрове биохемијске струке који могу да решавају специфичне и сложене проблеме у истраживачким лабораторијама специјализованих научних института, односно у развојним и контролним лабораторијама фармацеутске, прехрамбене и хемијске индустрије. Путем теоријске наставе и укључивања у истраживачки рад, студент стиче знања и вештине заснована на најсавременијим научним достигнућима из специфичних области биохемијe. На тај начин се формирају компетентни и модерно образовани кадрови оспособљени за рад у мултидисциплинарним областима везаним за биохемију, хемију, биологију и фармацију.

Компетенције дипломираних студената

Исход процеса студирања је специјалиста биохемичар, који располаже савременим интегрисаним знањем и способношћу разумевања и решавања научних проблема из специфичних области биохемије. Специјалиста биохемичар примењује савремену методологију и опрему, учествује у унапређењу постојећих и развоју нових биохемијских метода. Оспособљен је да самостално формира научно засноване аргументе и судове узимајући у обзир научне, друштвене и етичке вредности. Способан  је да примењује и унапређује теоријска и практична  знања из специфичних области биохемије у домену хемијске, фармацеутске и прехрамбене индустрије као и у пољопривредној производњи,  и биотехнолошким лабораторијама. Такође је оспособљен да организује тимски рад, пласира научне информације,  решава проблеме и предлаже јасна и концизна решења

Студент стиче савладавањем програма и следеће предметно-специфичне компетенције:

  • повезивање знања из биологије, хемије, биохемије, и других сродних дисциплина;
  • продубљено познавање  и разумевање научне проблематике из специфичних области биохемије;
  • способност ефикасне научне и стручне комуникације одн. размене идеја, проблема и решења у специфичним областима биохемије и сродних дисциплина;
  • вештину сакупљања, обраде, процењивања и самосталног интерпретирања релевантних информација из стручне  и  научне  литературе у специфичним областима биохемије и сродних дисциплина, употребом  информационо-комуникационих  технологија;
  • способност тимског рада у мултидисциплинарним тимовима.

решавање  конкретних  сложених  проблема,  уз  употребу  адекватних  научних  метода у истраживачким лабораторијама специјализованих научних института, односно у развојним и контролним лабораторијама фармацеутске, прехрамбене и хемијске индустрије

Курикулум

У оквиру студијског програма специјалистичке  академске студије биохемије, у трајању од једне академске школске године, студент бира уз помоћ ментора групу од 4 уско-специјализована сродна изборна предмета чиме се омогућује стручно профилисање (ужа специјализација) у жељеном правцу. Студијски програм подразумева и студијски истраживачки рад кроз оба семестра (3 часа у зимском и 12 у летњем семестру), а који је у функцији израде завршног (специјалистичког) рада. Укупан број бодова у академској години износи 60, а недељно оптерећење минимум 20, а максимално 23 часа. Сви предмети су изборни и једносеместрални.

Студије се завршавају након успешно одбрањеног специјалистичког рада који носи 20 ЕСПБ.

Специјалистичке академске студије Биохемије

Изборна настава на студијском програму