Циљеви студијског програма
Циљ студијског програма је образовање и оспособљавање студената за стручни и научнo-истраживачки рад у области молекуларне биологије и физиологије.
Врста студија и исход процеса учења
Основне академске студије првог степена биолошког профила имају четворогодишње трајање и завршавају се са сакупљених 242-243 ЕСПБ.
По завршетку основних академских студија Молекуларне и функционалне биологије формирају се стручњаци који поседују скуп знања, вештина и компетенција из области молекуларне биологије и физиологије коjи их чине релевантним и конкурентним на тржишту рада. Оспособљени су за рад у области биологије, медицине, ветерине, пољопривреде, у фармацеутској и (био)технолошкој индустрији, научно-истраживачким и услужним лабораторијама различитог профила, на пољу научне комуникације или било којој другој области или грани привреде где се знање о функционисању организама на молекуларном нивоу и познавање техника молекуларне биологије могу искористити за решавање практичних проблема. Поред тога студије им омогућавају наставак образовања на вишим нивоима академских студија.
Стручни, академски, односно научни назив
Лице које заврши основне академске студије стиче академски назив Дипломирани молекуларни биолог и физиолог.
Услови за упис на студијски програм
За упис на студије могу конкурисати лица са завршеним средњим образовањем у четворогодишњем трајању. Упис на студије се врши у складу са законом, Статутом Универзитета у Новом Саду, Статутом Природно-математичког факултета и општим актима донетим на основу статута.
Структура студијског програма
Четворогодишње студије су организоване тако да постоји укупно 39 предмета, од којих су 28 обавезни a 11 изборни. Саставни део курикулума је и обавезна стручна пракса која се у последњем семестру студија реализује у привредним организацијама или јавним институцијама. На првој години заступљени су углавном предмети који обезбеђују студентима стицање општег знања из различитих дисциплина. Како се иде ка вишим годинама студија број оваквих предмета је мањи а повећава се број предмета специјализованих из области молекуларне биологије и физиологије.
Начин извођења студија и потребно време за извођење појединих врста студија
Основне академске студије студијског програма Молекуларна и функционална биологија трају 4 године (8 семестара). Укупно ангажовање студента састоји се од активне наставе (предавања, вежбе – лабораторијске, микроскопирање, рачунске, теоријске, рачунарске и др.), самосталног рада, колоквијума, испита и других видова ангажовања.
Бодовна вредност предмета
Структуру студијског програма Молекуларна и функционална биологија чини скуп обавезних и изборних предмета, са конкретним програмским садржајем и дефинисаном вредношћу ЕСПБ, која је додељена сваком предмету према оптерећењу, односно броју радних сати који студент треба да уложи за учење и савладавање градива. Положени сви предмети (обавезни и изборни) обезбеђују 242-243 ЕСПБ што подразумева да су стечена неопходна знања и вештине за добијање дипломе првог степена академских студија у Природно-математичком образовно-научном пољу.
Сваки предмет из студијског програма исказан је бројем ЕСПБ, а обим студија изражен је збиром ЕСПБ. У свакој школској години збир ЕСПБ износи најмање 60, што одговара просечном укупном ангажовању студента у обиму 40-часовне радне недеље током једне школске године. Укупно ангажовање студента састоји се од активне наставе, самосталног рада, колоквијума, испита и других видова ангажовања.
Завршни рад
Студијским програмом није предвиђена израда завршног рада.
Предуслови за упис предмета
Предуслови за упис појединих предмета или групе предмета су назначени у Књизи предмета.
Изборни предмети са других студијских програма
Не постоји могућност избора предмета из других студијских програма.
Прелазак са других студијских програма
Прелазак на студијски програм Молекуларна и функционална биологија са других сродних студијских програма може се вршити преношењем ЕСПБ. Критеријуми и услови преношења ЕСПБ прописани су општим актом Природно-математичког факултета у Новом Саду (Правила студирања за студенте Универзитета у Новом Саду, Природно-математичког факултета).
Сврха студијског програма Молекуларна и функционална биологија је образовање студената са циљем да постану стручњаци способни да разумеју и примене комплексне концепте молекуларне и функционалне биологије на различите аспекте научног и професионалног окружења. Програм обезбеђује студентима стицање компетенција које су друштвено оправдане и корисне, омогућавајући им да допринесу напретку у научним и медицинским истраживањима и привреди, као и у областима које захтевају разумевање молекуларних основа животних процеса. Стечене компетенције и вештине на овом нивоу студија представљају базу фундаменталних знања за наставак образовања на мастер академским студијама биолошког и сродних профила.
Сврха студијског програма је усклађена са основним циљевима Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, а такође узима у обзир потребе и захтеве научне заједнице, медицинских истраживања и привредног развоја. Сврха програма је јасно и недвосмислено формулисана са циљем да омогући студентима да развију дубоко разумевање молекуларних процеса у ћелији и организму, и да примене ово разумевање у решавању различитих научних и професионалних изазова.
Циљеви студијског програма Молекуларна и функционална биологија укључују постизање следећих компетенција и академских вештина: а) темељно разумевање молекуларних процеса који леже у основи биолошких функција; б) развој аналитичких и лабораторијских вештина потребних за проучавање и истраживање молекуларних механизама; в) развој креативности и способности критичног мишљења у вези са научним теоријама, истраживањима и проблемима у области молекуларне и финкционалне биологије; г) припрему студената за примену знања у пракси у области биологије, медицине, ветерине, пољопривреде, у фармацеутској и (био)технолошкој индустрији, научно-истраживачким и услужним лабораторијама различитог профила, на пољу научне комуникације или било којој другој сродној области или грани привреде; д) припрему студената за даље образовање на вишим нивоима студија, мастер или докторске студије, како би се профилисали стручњаци у специфичним областима молекуларне и функционалне биологије.
Циљеви студијског програма су у потпуној сагласности са мисијом и циљевима Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, тежећи да произведу квалификоване стручњаке који могу допринети научном напретку и унапредити знања из биолошких наука, медицине, фармације, ветерине, пољопривреде и сродних области. Циљеви су усклађени са захтевима области молекуларне и функционалне биологије, како би студенти били спремни за изазове како на научном пољу тако и у практичној примени знања у конкретним ситуацијама и индустријама. Такође, циљеви су усклађени са захтевима тржишта рада и потребом за стручњацима који имају темељно знање о молекуларним аспектима живота и биолошких процеса.
Опис општих и предметно-специфичних компетенција студената
Савладавањем студијског програма студент стиче следеће опште способности:
- способност анализе и синтезе;
- вештине прикупљања и обраде информација;
- способност критичког и самокритичког сагледавања информација, уочавања проблема и изналажења решења у циљу избегавања последица;
- способност разумевања и реализације свих фаза и метода процеса истраживања;
- способност примене стечених знања у пракси;
- способност ефикасне стручне комуникације, размене информација, идеја, проблема и решења;
- способност успешног тимског рада и сарадње на различитим професионалним нивоима;
- професионалну етику.
Савладавањем студијског програма, на основу стеченог значајног корпуса знања из области молекуларне и функционалне биологије, студент стиче бројне предметно-специфичне способности, а то су пре свега:
- темељно познавање и разумевање процеса и сазнања из молекуларне и функционалне биологије, као и релевантних блиских области;
- сакупљање, процењивање, интерпретација информација;
- стицање вештина повезивања и употребе знања из различитих дисциплина у одговарајућем професионалном пољу деловања;
- препознавање потребе и примена одговарајућег знања, научних метода и поступака у решавању конкретних проблема;
- вештине употребе рачунара, интернета и електронских база података;
- праћење савремених истраживања и новина у струци из области молекуларне и функционалне биологије, формирање научно-заснованих и аргументованих закључака и судова;
- разумевање задатака у оквиру посла и развијање потребе за даљим усавршавањем.
Исходи према дескрипторима исхода учења Националног оквира квалификација
Ниво квалификација према НОКС-у који се стиче по завршетку студијског програма је шести ниво, подниво 2 (ниво 6.2). Диплому Дипломирани молекуларни биолог и физиолог стиче студент који поседује напредна академска знања која се односе на теорије, принципе и праксе у области молекуларне и функционалне биологије. Дипломирани студенти примењују стечена знања у решавању проблема у свим областима биологије где су релеватни принципи на молекуларном нивоу, имају вештине успешне комуникације у сарадњи са истраживачима у области молекуларне биологије и физиологије и других природних наука. Дипломирани студенти су способни за самосталан рад у истраживачким и развојним институцијама, имају знања и вештине за обучавање других, примењују напредне лабораторијске вештине, препознају значај целоживотног учења и професионалног развоја, показују критичко разумевање концепата, модела и теорија и имају способност примене знања у пракси. Исход процеса учења је формиран стручњак са основним академским образовањем који поседује значајно проширена и продубљена знања у односу на знање стечено у средњој школи као и интегрисано знање неопходно за разумевање научне основе из области молекуларне и функционалне биологије. Стечено знање у обиму најмање 242-243 ЕСПБ обезбеђује Дипломираном молекуларном биологу и физиологу стручност за рад у лабораторијама и истраживачким центрима чије су активности усмерене ка области молекуларне и функционалне биологије.
Курикулум основних академских студија Молекуларна и функционална биологија, за стицање звања Дипломирани молекуларни биолог и физиолог, организован је у виду четворогодишњих студија. Свака студијска година организована је у два семестра. Сви предмети су једносеместрални.
На четири године студија постоји 39 предмета, од чега 28 обавезних (укључујући једну обавезну стручну праксу у завршном семестру) и 11 изборних. Број предмета по годинама је уједначен, и на првој години износи 9 а на осталим годинама по 10 предмета. Од тога, на првој години курикулум предвиђа један изборни предмет, на другој и трећој по три, а на четвртој години четири изборна предмета. Укупан број изборних предмета међу којима се студенти опредељују износи 37, тако да укупан број креираних предмета на овом студијском програму, заједно са стручном праксом, износи 65.
Распоред предмета по семестрима и годинама студија за студијски програм Дипломирани молекуларни биолог и физиолог