Структура студијског програма

Циљеви студијског програма

Циљ студијског програма је образовање и оспособљавање стручњака за стручни и научни рад у области екологије и заштите природе.

Врста студија и исход процеса учења

Основне академске студије првог степена Екологије и заштите природе имају четворогодишње трајање и завршавају се са сакупљених најмање 242 ЕСПБ.

По завршетку студија Екологије и заштите природе формирају се стручњаци способни да раде у установама и лабораторијама које су усмерене на истраживања на пољу екологије, заштите природе и животне средине; у институцијама и организацијама које се баве проблемима заштите природе и очувања биолошке разноврсности. Поред тога студије им омогућавају наставак образовања на вишим нивоима академских студија.

Стручни, академски, односно научни назив

Лице које заврши основне академске студије стиче академски назив Дипломирани еколог.

Услови за упис на студијски програм

За упис на студије могу конкурисати лица са завршеним средњим образовањем у четворогодишњем трајању. Упис на студије се врши у складу са законом, Статутом Универзитета у Новом Саду, Статутом Природно-математичког факултета и општим актима донетим на основу статута.

Структура студијског програма

Структуру студијског програма Дипломирани еколог чини скуп обавезних и изборних студијских подручја, односно предмета, са конкретним програмским садржајем и дефинисаном вредношћу ЕСПБ, која је додељена сваком предмету према оптерећењу, односно количини рада који студент треба да уложи за учење и савладавање градива, а чијим се савладавањем обезбеђују неопходна знања и вештине за стицање дипломе првог степена академских студија образовно-научног поља Природно-математичких наука.

Курикулум студија чини укупно 31 обавезaн и девет изборних предмета и обавезна пракса, где се у обавезне предмете убрајају и две теренске наставе.

Начин извођења студија и потребно време за извођење појединих врста студија

Основне академске студије студијског програма Екологија и заштита природе трају 4 године (8 семестара). Укупно ангажовање студента састоји се од активне наставе (предавања, вежбе, практикуми и семинари), самосталног рада, колоквијума, испита и других видова ангажовања.

Курикулум студија чини укупно 31 обавезaн и девет изборних предмета и обавезна пракса, где се у обавезне предмете убрајају и две теренске наставе.

Бодовна вредност предмета

Сваки предмет из студијског програма исказан је бројем ЕСПБ, а обим студија изражен је збиром ЕСПБ. У свакој школској години збир ЕСПБ износи најмање 60, што одговара просечном укупном ангажовању студента у обиму 40-часовне радне недеље током једне школске године. Укупно ангажовање студента састоји се од активне наставе (предавања, вежбе, практикуми, семинари и теренска настава), самосталног рада, колоквијума, испита и других видова ангажовања, као и обавезне стручне праксе у 8. семестру.

Бодовна вредност сваког предмета исказана је у табели распореда предмета по семестрима и годинама студија.

Завршни рад

Студијским програмом није предвиђена израда завршног рада.

Предуслови за упис предмета

Предуслови за упис појединих предмета или групе предмета су назначени у Књизи предмета.

Изборни предмети са других студијских програма

Не постоји могућност избора предмета из других студијских програма.

Прелазак са других студијских програма

Прелазак на студијски програм Екологија и заштита природе са других сродних студијских програма може се вршити преношењем ЕСПБ. Критеријуми и услови преношења ЕСПБ прописани су општим актом Природно-математичког факултета у Новом Саду (Правила студирања за студенте Универзитета у Новом Саду, Природно-математичког факултета).

Сврха студијског програма

Сврха студијског програма је да целовито образује стручњаке компетентне за рад у установама и лабораторијама које се баве истраживањима на пољу екологије, заштите природе и  животне средине, и у институцијама и организацијама чији је примарни задатак заштита природе и очување биодиверзитета. Структура студијског програма обезбеђује да се кроз наставне садржаје опште-образовних и теоријско-методолошких предмета стекну основна знања из области природних наука која се у даљем току студија унапређују кроз групу научних и стручно-апликативних предмета. Стечене компетенције и вештине на овом нивоу студија представљају базу фундаменталних знања за наставак образовања на мастер академским студијама еколошког и сродних профила.

Сврха студијског програма је усклађена са основним циљевима Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, а такође узима у обзир потребе и захтеве научне заједнице и привредног развоја.

Циљеви студијског програма

Циљ студијског програма Екологија и заштита природе је образовање стручног кадра из области екологије и заштите природе. Студент треба да стекне опште способности и вештине за анализу и синтезу основних знања из области природних наука, а посебно екологије и заштите природе. Поред тога, студент стиче способности за практичну примену знања и вештине добре лабораторијске и теренске праксе. По завршетку студија формирају се стручњаци способни да раде у примарно еколошким лабораторијама различитих привредних грана, у научноистраживачким лабораторијама, заштићеним природним добрима, организацијама усмереним на заштиту природе, агенцијама и институцијама које спроводе заштиту природе. Стечени ниво знања обезбеђује формираним стручњацима његову лаку примену у пракси и научно-истраживачком раду.

Циљеви студијског програма су у потпуној сагласности са мисијом и циљевима Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, тежећи да произведу квалификоване стручњаке које могу допринети научном напретку и унапредити примену знања у области екологије и заштите природе. Циљеви су усклађени са захтевима области екологије, како би студенти стекли потребна знања и академске вештине и били спремни за изазове како на научном пољу тако и у практичној примени знања. Циљеви су усклађени са захтевима тржишта рада и потребом за стручњацима који имају темељно еколошко знање.

Компетенције дипломираних студената

Опис општих и предметно-специфичних компетенција студената

Савладавањем студијског програма студент стиче следеће опште способности:

  • Способност анализе и синтезе;
  • Способност примене стечених знања у пракси;
  • Вештине за прикупљање и обраду информација;
  • Способност размене информација, идеја, проблема и решења;
  • Способност успешног тимског рада;
  • Основне вештине употребе рачунара.

Савладавањем студијског програма студент стиче следеће предметно-специфичне способности:

  • Изграђена основна знања из области биологије, екологије, заштите животне средине и заштите природе;
  • Практична примена стечених знања и потреба за даљим усавршавањем;
  • Сакупљање, процењивање и интерпретација релевантних информација из различитих еколошких области;
  • Формирање научно-заснованих и аргументованих судова;
  • Разумевање задатака у оквиру посла;
  • Способност ефикасне стручне комуникације у области екологије, заштите природе и сродних дисциплина.

Исходи према дескрипторима исхода учења Националног оквира квалификација

Ниво квалификација према НОКС-у који се стиче по завршетку студијског програма је шести ниво, подниво 2 (ниво 6.2). Диплому Дипломирани еколог стиче студент који поседује напредна академска знања која се односе на теорије, принципе и праксе у области екологије. Дипломирани студенти примењују стечена знања у решавању проблема у свим областима екологије и заштите природе, имају вештине успешне комуникације у сарадњи са истраживачима у области екологије и других природних наука. Дипломирани студенти су способни за самосталан рад, имају знања и вештине за обучавање других, препознају значај целоживотног учења и професионалног развоја, показују критично разумевање концепата, модела и теорија и способност примене знања у пракси. Исход процеса учења је стручњак са основним академским образовањем који поседује значајно проширена и продубљена знања у односу на знање стечено у средњој школи као и интегрисано знање неопходно за разумевање научне основе из области екологије, заштите природе, очување биодиверзитета и заштите животне средине.

Стечено знање дипломираном студенту обезбеђује стручност за рад у лабораторијама и истраживачким центрима еколошких профила, у менаџерским и управљачким структурама у домену екологије и заштите природе, заштићеним подручјима, као и у невладином сектору у области екологије.

Курикулум

Курикулум основних академских студија првог степена Екологија и заштита природе организован је у виду четворогодишњих студија. Свака студијска година организована је у два семестра. Сви предмети су једносеместрални.

Курикулум студија чини укупно 31 обавезaн и девет изборних предмета и обавезна стручна пракса, где се у обавезне предмете убрајају и две теренске наставе.

Распоред предмета по семестрима и годинама студија за студијски програм Дипломирани еколог