Најновије вести о научном раду

Нове технологије интернета ствари („internet of things“), рачунања у облаку („cloud“)и великих количина података („big data“)дају велике нове могућности али и значајне изазове у области аналитике на подацима. Данас компаније из широког спектра делатности складиште детаљне податке о свом пословању, али остаје велики изазов како ефикасно екстраховати корисно знање из истих. Подаци су често фрагментисани на различите базе/подсистеме и тешко их је интегрисати, док је њихова обрада веома захтевна због хетерогености података, волумена података, и сличних разлога. Да би решиле овакве задатке, компаније најчешће морају користити услуге консултаната, различитих ИТ експерата и аналитичара, што у одрђеним ситуацијама није изводљиво или захтева сразмерно превелике ресурсе.

I-BiDaaS је истраживачко-развојни пројекат из програма Хоризонт 2020 (трајање пројекта 2018-2020.) који предлаже „self-service“ решење за аналитику на великим подацима („big data analytics“). Решење ће бити трансформативно за предузећа, јер ће омогућити директно њиховим запосленима ефективно искоришћење знања из великих количина података; другим речима, пројекат може донети кључним доносиоцима одлука знања која ће им на директан начин омогућити унапређење пословања. I-BiDaaSстога може повећати ефикасност, смањити трошкове, побољшати употребну моћ запослених, и повећати профитабилност компанија из широког спектра делатности.

Са аспекта технологије, пројекат I-BiDaaS има за циљ да обезбеди јединствено решење за ефикаснију обраду великих и сложених података, које олакшава проток података између различитих домена привреде. Пројекат ће омогућити корисницима своје ИТ платформе, чак и корисницима који нису ИТ стручњаци, да лако и ефикасно користе и интерагују са „big data“ технологијама. Предложена платформа ће бити тестирана у реалном окружењу у три изабрана привредна домена: банкарству, аутомобилској индустрији и телекомуникацијама.

Циљеви пројекта су следећи:

  • Да развије, демонстрира, тестира и подржава „big data“ решење које ће бити једноставно за конфигурисање и коришћење од стране широког спектра корисника, чак и оних који нису ИТ-стручњаци.
  • Да креира тржиште података, понуди нове могућности пословања и поспеши ефективну размену података и њихову међусобну интероперабилност.
  • Да развије безбедно окружење за методолошко експериментисање на великим подацима у циљу развоја нових производа и сервиса.
  • Да развије технике за процесирање података применљиве у реалном окружењу и значајно повећа брзину протока података и приступа великим количинама података.
  • Да развије технологије које ће повећати ефикасност и компететивност европских компанија које при свом пословању обрађују велике количине комплексних података.

Конзорцијум пројекта I-BiDaaS чине следеће институције:

  • FORTH-FOUNDATION FOR RESEARCH AND TECHNOLOGY HELLAS, Грчка
  • BARCELONA SUPERCOMPUTING CENTER – CENTRONACIONAL DE SUPERCOMPUTACION, Шпанија,
  • IBM ISRAEL – SCIENCE AND TECHNOLOGY LTD, Израел
  • CENTRO RICERCHE FIAT SCPA, Италија
  • SOFTWARE AG, Немачка
  • CAIXABANK, S.A, Шпанија
  • THE UNIVERSITY OF MANCHESTER, Велика Британија
  • ECOLE NATIONALE DES PONTS ET CHAUSSEES, Француска
  • ATOS SPAIN S.A., Шпанија
  • AEGIS IT RESEARCH LTD, Велика Британија
  • INFORMATION TECHNOLOGY FOR MARKET LEADERSHIP, Грчка
  • ПРИРОДНО МАТЕМАТИЧКИ ФАКУЛТЕТ УНИВЕРЗИТЕТА У НОВОМ САДУ, Србија
  • TELEFONICA INVESTIGACION Y DESARROLLO SA, Шпанија.

Научно-технички менаџер пројекта је др Душан Јаковетић са Природно-математичког факултета у Новом Саду.

Пројекат I-BiDaaS је укључен у организацију Big Data Value Association (BDVA). BDVA броји преко 150 чланова (укључујући компаније, научно-истраживачке институције, и слично) широм Европе који се баве облашћу „big data“. Ова организација између осталог има за циљ да помогне истраживања, развој и иновације у Европи на тему разумевања и искоришћења вредности великих количина података („Big Data Value“).

Представници Канцеларије за међународну сарадњу Природно-математичког факултета су 27.02.2018. године одржали презентацију највећег ЕУ програма академске мобилности Еразмус+ и том приликом информисали студенте о изванредним могућностима стипендиране мобилности на свим нивоима студија. Презентација је била изузетно посећена и интерактивна, пружајући студетима могућност отвореног саветовања.

Студенти су сазнали више о стипендираној студентској мобилности коју омогућава Еразмус+ програм, затим о актуелним конкурсима, процесу пријаве на конкурс, критеријумима за евалуацију итд. Добили су и све друге корисне смернице и савете који се тичу самог боравка у иностранству.

Такође, имали су могућност да сазнају више и о Еразмус Студентској Мрежи (ESN) о којој је говорио председник ESN огранка за Нови Сад – Максим Карановић, редован студент ПМФ-а.

Награда „Др Зоран Ђинђић“ за младог научника и истраживача, отишла је руке Мирјане Љубојевић, доценткиње на Пољопривредном факултету Универзитета у Новом Саду.

Добитник награде „Др Зоран Ђинђић“ за најбољи дипломски рад, мастер или магистарски рад из филозофских и социолошких наука у 2017. години је Бранко Латинчић за мастер рад „Проблем темпоралности у Ничеовој и Бергсоновој филозофији“, који је одбранио на Филозофском факултету.

Специјалну награду „Др Зоран Ђинђић“ за посебан допринос у науци у 2017. години освојио је Душан Јаковетић, доцент на Природно-математичком факултету Универзитета у Новом Саду, који је иначе и члан екипе која је добила један од пројеката H2020, вредности преко 5 милиона еура, у оквиру ког ће се бавити темом Big Data.

Додељена је и награда за најбољег студента Универзитета у Новом Саду у школској 2016/2017. години и добила ју је Тијана Зрнић, са Факултета техничких наука.

Дана 25. децембра 2017. године на Природно-математичком факултету је потписан Протокол о сарадњи Фонда „Европски послови“ АП Војводине са Природно-математичким факултетом Универзитета у Новом Саду.

Циљ овог протокола јесте успостављање процедура за унапређење сарадње и координације између Фонда „Европски послови“ Аутономне Покрајине Војводине и Природно-математичког факултета на пословима повезивања високошколског образовања, науке и покрајинске администрације ради остваривања и обезбеђивања заједничких интереса, креирања европских пројеката, промоције образовних, економских и административних капацитета, образовања кадрова и менаџмента за потребе европских интеграција, те усклађивања сопствених програма, пројеката и активности у области европских интеграција. Уз то, сарађиваће се у оквиру информисања јавности о коришћењу претприступних и других инструмената развојне политике, промоције европских вредности и регионалне политике као инструмента за јачање привредних капацитета, посебно кроз сарадњу са релевантним међународним и домаћим институцијама.

„Фонд „Европски послови“ АП Војводине и Природно-математички факултет ће остваривати сарадњу и размену информација организовањем сусрета како би се обезбедила размена информација у вези са активностима које се односе на припрему и имплементацију пројеката у области европских интеграција, организовањем различитих облика едукације у оквиру делатности страна, утврђивањем планова и програма рада у процесима европских интеграција и то у оним областима које су од интереса за обе стране, организовањем манифестација у циљу промоције европских вредности и процеса европских интеграција, организовањем, по потреби, заједничких конференција за новинаре, организовањем стручне праксе студената Природно-математичког факултета, као и организовањем тематских, групних посета студената Природно математичког факултета Фонду „Европски послови“ АП Војводине, с циљем упознавања са делатношћу и пословном праксом Фонда“, пише у Протоколу.