Најновије вести о научном раду

На Природно-математичком факултету је у понедељак, 9. марта, одржан Еразмус + инфо дан за студенте и запослене ПМФ-а. Тим поводом, студентима и запосленима су детаљније представљене информације у вези са у том периоду актуелним ЕРАЗМУС + KА 103 KОНKУРСОМ.

Студенти и предавачи Катедре за гастрономију, ДГТХ, ПМФ-а чине чланство и управу стуковног удружења Кулинарске федерација Србије (КФС), чији је основни циљ развој гастрономске струке у држави и региону. Ове године, и то по први пут КФС је пријавила национални јуниорски тим као учесника кулинарске олимпијаде ИКА 2020, једног од најзначајнијих светских такмичења, које је одржано у Штутгарту у Немачкој, од 14. до 19. фебруара 2020. године.

Наш национални тим је са поносом представљало 11 чланова старосне доби до 23 године, а чинили су га вредни, амбициозни и млади, пожртвовани кувари из различитих угоститељских објеката у Србији и студенти гастрономије, међу којима су се налазила и 3 студента гастрономије ПМФ-а:

  • Душан Грујић;
  • Владимир Јеж и
  • Татјана Бодваји.

Они су уз интензивне тренинге у кабинетима ПМФ заједно са својим предавачима, менторима и колегама интензивно тренирали више од 6 месаци, а на овом такмичењу су их пратили и подржавали асистент Маје Бањац и наставника Горана Радивојевића. Поред велике подршке од стране свог факултета у овом одухвату им је помогао и Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност.

Престижно светско кулинарско такмичење ИКА 2020, је највеће кулинарско такмичење које окупља преко 2.000 шефова из више од 59 земаља света, а посетило га је око 28.000 посетилаца. На Олимпијади су учествовала:

  • 31 национална сениорска тима,
  • 24 национална јуниорска тима,
  • 29 регионалних тимова и
  • још око 720 индивидуалних категорија

из укупно 74 државе.

Припрема јела се свакодневно одвијала у 14 кухиња, које су сервирале 1200 оброка, 7 кетеринг тимова је припремало 840 оброка, 6 јуниорских тимова презентовало је националне бифее и 8 националних тимова је презентовало своје шефовске столове, уз дневно по 180 индивидуалних категорија.

Наш тим се према пропозицијама такмичио у две дисциплине:

  • Ресторан нације, за коју је добио бронзану медаљу и
  • IKA бифе, за коју је добио диплома у вредности бодова за 4. место.

Ресторан нације је дисциплина у којој кувари припремају мени од три ганга (предјело, главно јело, десерт) за 60 људи у временском интервалу од 5 сати предприпреме и 2 сата припреме и издавања јела, у а ла царте ресторану.

IKA бифе је дисциплина у којој се припремају и сервирају топли и хладни, слани залогаји за 12 особа, уз јела која су прописана правилником на бази зечетине и десерт.

При чему су се оцењивали тимски рад, дисциплина, професионализам, прецизност, креативност, примена савремених техника и опреме, санитација и безбедност у раду, презентација јела и наравно сензорне каратеристике јела, које носе највише бодова. И све уз константни надзор високо цењених и професионалних WASC судија као што су: Uwe Staiger (Немачка); Adrian Bader (Швајцарска); Carlo Sauber (Луксембург); Domico Maggi (Италија); Rick Stephen (Сингапур) и многи други.

Свечано уручење Награда „Др Зоран Ђинђић“ за 2019. годину и Награда најбољим студентима Универзитета у Новом Саду у школској 2018/2019. години одржано је у четвртак, 26. децембра 2019. године у амфитеатру зграде Ректората Универзитета у Новом Саду.

На свечаности су уручене следеће награде: прва, друга и трећа награда „Др Зоран Ђинђић” за младог научника и истраживача за 2019. годину, Награда „Др Зоран Ђинђић“ за најбољи дипломски рад, завршни рад на мастер академским студијама или магистарски рад из филозофских и социолошких наука за 2019. годину, награда Најбољи студент Универзитета у Новом Саду и награде Студенти генерације у појединим наставно-научним областима у школској 2018/2019. години.

Овогодишњи лауреат Прве награде „Др Зоран Ђинђић“ за младог научника и истраживача је др Снежана Паповић, истраживач сарадник на Природно-математичком факултету Универзитета у Новом Саду, лауреат Друге награде је др Бранимир Павлић, доцент на Технолошком факултету Универзитета у Новом Саду и треће награде др Небојша Павловић, асистент на Медицинском факултету Универзитета у Новом Саду.

Добитник награде „Др Зоран Ђинђић“ за најбољи дипломски рад, завршни рад на мастер академским студијама или магистарски рад из филозофских и социолошких наука у 2019. години је Александар Остојић, за мастер рад „Clavis universalis као ослобађање значења. Бруно и Лајбниц о бесконачним могућностима сазнања“, који је одбрањен на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду.

Лауреат награде Најбољи студент Универзитета у Новом Саду у школској 2018/2019. години је Желимир Тришић, која је са укупном просечном оценом 10,00 завршио основне академске студије мехатронике на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду.

Поред ових награда, на свечаности су први пут уручене награде Студент генерације у појединим наставно-научним областима, чији су добитници најбољи дипломци Универзитета у областима природно-математичких, техничко-технолошких, друштвених, хуманистичких и медицинских наука, као и уметности. Филип Блашковић са Природно-математичког факултета добитник је награде Студент генерације у области природно-математичких наука, Милица Бановић са Факултета техничких наука је лауреат награде Студент генерације у области техничко-технолошких наука, Лана Ференчек са Правног факултета лауреат је награде Студент генерације у области друштвених наука, Страхиња Калинић са Филозофског факултета добитник је награде Студент генерације у области хуманистичких наука, Ивана Дамјанов Илић са Академије уметности добитница је награде Студент генерације у области уметности и Данило Кузман са Медицинског факултета добитник је награде Студент генерације у области медицинских наука.

Финансијски покровитељ награда „Др Зоран Ђинђић“ и награде Најбољи студент Универзитета је Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност Аутономне покрајине Војводине, док је Универзитет у Новом Саду определио средства за награде Студент генерације у појединим наставно-научним областима.

У четвртак, 12. децембра 2019. године у просторијама Матице Српске др Александар Ђорђевић, редовни професор Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине, ПМФ-а у Новом Саду, одржао је предавање под насловом „Наночестице, употреба и ризик по људско здравље и животну средину“, у оквиру научноистраживачког пројекта МС „Питања животне средине и перспективе и развоја квалитета здравствене безбедности хране у АП Војводини“.

Садржај предавања је био фокусиран на ближе упознавање шире популације са основним принципима и дометима нанонауке и нанотехнологија. Такође су наведене и сфере науке и привреде у којима се употреба наночестица све више интегрише и фаворизује као што су: природно-математичке науке, информационе технологије, медицина, пољопривреда, екологија и заштита животне средине и друге. У том смислу је истакнут и значај хемије у развоју различитих дисциплина нанонауке: обезбеђивање извора, начина и метода синтезе и производње наноматеријала у контролисаним условима, као и важност мултидисциплинарног приступа. Објашњени су бенефити и потенцијални ризици примене наночестица, са освртом на тренутно стање и предикцијама за будућност.