Најновије вести о научном раду

Четворо наших студената учествује у Летњој школи хемије у Грацу у оквиру Ерасмус+ програма: Ања Ђурђевић са II године основних студија биохемије, Давид Недељковић са IV године истог смера, Стеван Видовић са IV године основних студија хемије и Милица Богдановић са мастер студија хемије. Та се летња школа одржава већ дуже од 10 година као резултат успешње сарадње нашег факултета и Технолошког универзитета у Грацу.

Сваки радни дан проводе на универзитету, односно на Факултету за хемију, хемијско и процесно инжењерство и биотехнологију. Раде у засебним лабораторијама и укључени су у праксе из различитих ужих области из хемије.

Милица је добила прилику да ради у групи професора Фалкара, на катедри за физичку и теоретску хемију. Бави се синтезом бакар-хидроксид наноструктурних материјала у циљу контроле морфолошких, тополошких и структурних особина металног хидроксида. Структуре се даље излажу одређеним лигандима како би изазвале раст метал-органских мрежа (MOFs) на бази бакра. Њен рад обухвата и карактеризацију синтетисаних материјала вибрационом спектроскопијом и рендгенском дифракцијом на поликристалном праху.

Ања је смештена на катедри за органску хемију, у тиму професора Брајнбауера. Пројекат којем је прикључена укључује синтезу инхибитора ензима хоризмат синтазе са потенцијалним антимикробним дејством.

Давид је у нешто познатијем окружењу, под менторством некадашњег студента ПМФ-а. Андреј је такође боравио на пракси у оквиру Летње школе хемије у Грацу, после које је одлучио да упише мастер студије у Грацу и ради код истих професора код којих је учествовао на пракси у Летњој школи. На Институту за хемију и технологију биолошких система, Давид са Андрејем ради на синтези и модификацији гликомиметика за профајлинг ензима у метаболизму угљених хидрата.

Стефан је на катедри за неорганску хемију, под менторством професора Ухлига, декана Технолошког универзитета. Он се бави ексфолијацијом наноматеријала са високим приносом, са циљем њихове примене у полупроводницима. У јулу ове године његова катедра је била домаћин међународној конференцији неорганских цикличних система, на којој је Стефан имао прилику да учествује.

Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић приредио је пријем у Покрајинској влади за др Мирјану Ивановић, редовног професора на Природно-математичком факултету, поводом Дана родне равноправности.

Влада Републике Србије усвојила је прошле године одлуку да се 11. јун обележава као Дан родне равноправности. Наиме, наведеног датума 1842. године одобрено је школовање жена у Србији.

Координациони тим мреже „Живот без насиља“, који је основан на иницијативу Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана, предложио је да се ове године Дан родне равноправности обележи под слоганом: „Жене у фокусу“.

Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност одлучио је да ове године жена у фокусу буде проф. др Мирјана Ивановић – редовни професор на Природно-математичком факултету Универзитета у Новом Саду; члан Националног матичног одбора за електронику, телекомуникације и информатику Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и члан Управног одбора „Развојно – истраживачког Института за вештачку интелигенцију“, истог министарства.

Професорка Ивановић је прошлогодишњи носилац Признања за научну изузетност за 2020. годину, у области природно-математичких наука, подобласт за математику и информатику.

Такође, била је ментор и иницијаторка установљења награде „Александар Поповић“, којом се чува сећање на трагично страдалог асистента Природно-математичког факултета.

На прослави јубилеја 60 година Удружења за технологију воде и санитарно инжењерство, наши професори др Божо Далмација и др Загорка Тамаш добили су Повељу у знак признања за изузетан допринос и остварене резултате у раду и афирмацији Удружења.

Прошле године у октобру, тим са Природно-математичког факултета „Панонска посада“, у саставу Александар Рончевић, Михаило Миленковић, Петар Каприш и Владимир Крсмановић, сви са смера Рачунарске Науке, однео је прво место на националном такмичењу за најбољу технолошку иновацију у категорији студентских иновација. Они су развили иновацију „Лара“ – систем за аутоматску детекцију незгода и спашавање морнара, који се састоји од хардверских и софтверских система.

Ови талентовани млади људи, студенти су Рачунарских наука, још као средњошколци су имали контакте са удружењима попут Мејкер-а, кроз које су учили ван наставе и ширили видике и амбиције. Ова победа им је дала додатно уверење да постоји прави потенцијал у њиховој идеји и да је он препознат, и отворила пут ка много широј димензији процеса креирања иновације. План ових младих истраживача је да наставе са развојем идеје и да је ускоро тестирају на правим бродовима.

Ево опет лепих вести у вези са Ларом!

POPRI International је међународно такмичење за иновације и бизнис идеје. Такмичење се одржава сваке године као део EUSAIR форума који је ове године одржан у Тирани.

7th Forum of the EU Strategy for the Adriatic and Ionian Region (EUSAIR) је годишњи форум намењен повезивању држава Јадранско-Јонске регије. Сам догађај даје прилику да се промовишу пројекти за развој региона, као и да се повежу млади људи и њихове идеје представе утицајним људима из региона.

Представљајући део делегације из наше земље, ПМФ студентски тим и њихов пројекат Лара, освојио је прво место, у конкуренцији 9 најбољих тимова из сваке земље регије. Важно је споменути да је и наш средњошколски тим, који се такмичио у другој категорији је такође освојио злато.

Само такмичење су отворили Ђузепе ди Паола (European Commision Policy Coordinator, EUSAIR DG Regio) и Едона Билали, албански министар за предузетништво и стартап компаније.

Доделу награда су испратили Мирела Коци (Auleda – Local Economic Development Agency), Тања Козух (Приморски Технолошки Парк) и Рута Зарнаускаите (шеф Одсека за Истраживања и иновације Европске комисије).