Најновије вести о научном раду

Фокус истраживања: Институт Јожеф Стефан у Љубљани тражи мотивисаног постдокторског истраживача да се придружи тиму у Лабораторији за електронску керамику, К5, Институт Јожеф Стефан, Словенија. Фокус ове позиције је на истраживању фероичних материјала, посебно у синтези, одређивању структуре и истраживању физичких својстава.

Лабораторијски капацитети: Изабрани кандидат ће имати приступ најсавременијим објектима у Лабораторији за науку о материјалима ULTRACOOL. Лабораторија је опремљена најсавременијим алатима и ресурсима неопходним за спровођење напредних истраживања у науци о материјалима у чврстом стању. За више информација о самим објектима посетите: ULTRACOOL Materials Science LaboratoryFacility Details.

Циљеви истраживања: Примарни циљ ове позиције је да се истражи изводљивост производње мултифероичних композита. Ово ће укључити свеобухватно истраживање метода синтезе, карактеризацију структуре и испитивање њихових физичких особина.

Могућности сарадње: Сарадња са националним и међународним истраживачким групама је интегрални аспект истраживачке културе Института. Имаћете прилику да сарађујете са стручњацима у овој области, доприносећи динамичној истраживачкој заједници.

Менторство: Руководилац је проф. др Хане Уршич, цењени истраживач у области науке о материјалима у чврстом стању.

Квалификације: Кандидати треба да имају завршен докторски програм из експерименталне науке о материјалима у чврстом стању, физике, хемије или сродне области. Развијене аналитичке вештине, искуство у изврсности истраживања и страст за научним истраживањима су од суштинског значаја.

Контакт: Уколико сте заинтересовани за ову узбудљиву прилику да радите у Институту Јожеф Стефан и допринесете револуционарним истраживањима фероичних материјала, обратите се на имејл hana.ursic@ijs.si.

Утврђивање кључних тачака и елемената за изградњу и успешно успостављање решења заснованих на природи (NBS) у урбаним екосистемима са циљем стварања отпорнијих и здравијих градова.

Кирил Пржо, еколог и професор биологије, главни и одговорни уредник образовне веб платформе DOMA (doma.edu.mk) на Институту за комуникације у Скопљу, Северна Македонија, продуцент и аутор серије еколошко-образовних документарних филмова „Дом“ ће у петак 26. априла 2024. године, са почетком у 12 часова у Инсектаријуму 2 (компјутерска сала) представити област Решења заснованих на природи (Natural based solutions, NBS) и представити међународни HORIZON 2020 пројекат UPSURGE на ком је тренутно ангажован. Основни циљ пројекта је изградња референтног оквира који нуди подршку и упутства о томе како тестирана и верификована „Зелена решења“ могу бити стратешки примењена са циљем значајног побољшања многих проблема са којима се градови суочавају.

Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду обавештава да ће се одбрана докторске дисертације Милице Радаковић под насловом „Палеоеколошка реконструкција последњих девет глацијално-интерглацијалних циклуса на основу лесне малакофауне на територији Војводине, Србијa“ одржати 7. маја 2024. године, са почетком у 12 часова у Сали 1 Департмана за географију, туризам и хотелијерство Природно-математичког факултета у Новом Саду, Трг Доситеја Обрадовића 3.

Позивамо Вас на XXIX Kонференцију Српског кристалографског друштва, која ће се одржати у Руми, у хотелу „Борковац“, 27. и 28. јуна 2024. године. Kонференцију организују Српско кристалографско друштво и Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду. Рок за слање извода радова је 3. мај 2024.

Учешће на конференцији је пријавило више од 50 научника из девет европских земаља (Аустрија, Бугарска, Француска, Хрватска, Мађарска, Немачка, Словенија, Србија и Уједињено Kраљевство)

На конференцији ће пленарна предавања одржати:

  • Др Крис Ховс (Chris Hawes), Универзитет у Килу, Школа хемије, Кил, Уједињено Краљевство;
  • Проф. др Фолкер Каленберг (Volker Kahlenberg), Универзитет у Инзбруку, Институт за минералогију и петрографију, Инзбрук, Аустрија;
  • Проф. др Франц Пердих (Franc Perdih), Универзитет у Љубљани, Факултет за хемију и хемијску технологију, Љубљана, Словенија;
  • Др Тибор Тот-Катона (Tibor Tot-Katona), Институт за физику чврстог стања и оптике, Вигнер истраживачки центар за физику, Будимпешта, Мађарска;
  • Доц. др Матиц Лозиншек (Matic Lozinšek), Институт Јожеф Штефан, Љубљана, Словенија.

Конференцију су подржали Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност, Analysis d.o.o, KEFO d.o.o, DECTRIS (Switzerland), Proto Manufacturing Inc (USA) и Superlab, d.o.o.