Превенција болести представља скуп свих активности које се спроводе како би се на време спречила појава болести, рано открила предиспозиција за неко обољење и на време применило одговарајуће лечење. У најбитније активности спадају СИСТЕМАТСКИ ПРЕГЛЕДИ који се организују за студенте Универзитета у Новом Саду, баш ради превенције болести, како би се уз помоћ разних клиничких прегледа на време препознали рани знаци и симптоми обољења и благовремено применила адекватна терапија.

Систематски прегледи подразумевају редовно контролисање здравственог стања, једном у две године, најмање.

Значај систематског прегледа је јако велики јер се неким рутинским анализама и једноставним прегледима могу открити предиспозиције и ризици за тешке болести. Добро је познато да су карцином дебелог црева и дојке све чешћа појава у нашем друштву, код све млађе популације.

Студенти I и III године би требало да оду на редован превентивни систематски преглед у Завод за здравствену заштиту студената Нови Сад према следећем распореду:

Студенти приступају систематском прегледу са индексом и овереном здравственом књижицом. Пожељно је понети вакцинални картон.

Прегледи за I годину почињу у 7 часова у преподневној смени пријавом на шалтер број 5 у приземљу Завода, док се у поподневној смени од 13:30 јавља на први спрат, соба 13.

У термини одређеним за III годину студенти треба у обе смене да се јаве на шалтер број 5 у приземљу Завода.

Напомене:

• Студенти из Републике Српске и Црне Горе треба да имају Образац ИНО 1 (у замену за здравствену књижицу), у супротном се систематски преглед наплаћује 1.500,00 динара. Исту цену плаћају и студенти који немају оверену здравствену књижицу.
  • Студенти старији од 26 година нису у обавези да обаве систематски преглед.