Обједињени институт за нуклеарна истраживања (Joint Institute of Nuclear Research – JINR) је највећа научна установа у Русији. Ради се о међународној организацији која броји преко 20 земаља чланица. Од светских организација које функционишу по сличном принципу, можемо да је упоредимо са једино са CERN-ом. Од 2010. године Србија је придружени члан.

Делегација са JINR је у посети Србији због EXPO скупа који се одржава у Београду и где се представљају могућности сарадње између Србије и Русије у области привреде, енергетике, науке, итд.

Осим ресорног министарства, Академије наука, делегација је посетила и Природно-математички факултет у Новом Саду, а ректор новосадског Универзитета, проф. Душан Николић је за госте из Русије приредио пријем у згради ректората.

Конкретна посета ПМФ-у има за циљ да се унапреди и прошири сарадња која се већ дуже време одвија између ове две научне установе. У делегацији су директори JINR и неколико светски признатих истраживача.

Домаћини овој значајној делегацији на ПМФ-у били су декан, проф. Милица Павков Хрвојевић и проф. Миодраг Крмар.