Назив групе: Третман воде за пиће

Матична институција: Природно-математички факултет

Руководилац групе: проф. др Јасмина Агбаба

Чланови групе:

• др Божо Далмација
  • др Александра Тубић
  • др Јелена Молнар Јазић
  • мр Malcolm Watson
  • др Срђан Рончевић

Контакт информације:

Трг Доситеја Обрадовића 3, 21000 Нови Сад
  +381-21-485-2798
jasmina.agbaba@dh.uns.ac.rs

Научна област: хемија и заштита животне средине

Делатност: Истраживања везана за квалитет и прераду воде за пиће, како на изворишту, тако и током третмана, применом конвенционалних и савремених технологија као што су: коагулација/флокулација, адсорпција, јонска измена, електрокоагулација, дезинфекција. Синтеза и испитивање могућности примене нових сорбената, као јефтиних и ефикасних материјала за уклањање специфичних полутаната из воде. Примена нових коагуланата и јоноизмењивача у третману воде за уклањање специфичних микрополутаната. Посебна пажња истраживања је усмерена на испитивање понашања природних органских материја у процесима прераде воде за пиће, и њихов утицај на понашање других полутаната (нпр. арсена) присутних у води. Истраживања су такође усмерена и на формирање различитих органских и неорганских нуспродуката дезинфекције, као значајних параметара квалитета воде за пиће.

Опрема:

• лабораторијски Флокулатор VELP Scientifica
  • опрема која се користи за одређивање природних органских материја, као и нуспродуката дезинфекције и арсена:
    • GC 6890N/μECD&FID, Agilent technologies
    • Purge & Тrap Tekmar Dohrmann 3100 Sample Concentrator куплован са GC-MS GC7890A/MSD 5975C Agilent technologies
    • TOC анализатор, Elementar
    • AA spekctrometer Analyst 700, Perkin Elmer
    • IC – ICS 3000, Dionex
    • UV/VIS Cintra 1010, GBC Scientific Equpment

Новији научно-истраживачки пројекти:

• Arsenic and pesticide removal from natural water by an effective, safe and compact-sized separation system, EUREKA projekat broj E! 3644, Prirodno-matematički fakultet – Departman za hemiju u saradnji sa ELKEDE Technology and Design Centre S.A. – Greece, ENNEA Enter Per Le Nuove Technologie L’energia E L’ambiente – Italy, LIMNOS Company for applied ecology – Slovenia, ECOIND National Research and Development Institute for Industrial Ecology – Romania i JKP Vodovod i kanalizacija, Zrenjanin. Rukovodilac projekta: Dr Dalmacija Božo. Trajanje projekta: 2006-2009.
  • Развој система контроле квалитета и унапређење процеса заштите вода (ОН142058). Руководилац пројекта: др Далмација Божо. Трајање пројекта: 2006-2010.
  • Стратегија водоснабдевања и заштите вода у АП Војводина, Нови Сад. Наручилац пројекта: Покрајински секретаријат науку и технолошки развој, Нови Сад. Руководилац пројекта: др Божо Даламција. Трајање пројекта: 2009.
  • Arsenic and ammonium in drinking water: implementation of a cross-border Platform for safe water (ARSENICPLATFORM; HUSRB/1002/121/075). Руководилац пројекта Проф. др Јасмина Агбаба; Trajanje projekta: 2011-2013.
  • Полуиндустријско испитивање могућих технолошких решења припреме воде за пиће као подлога имплементацији стратегије водоснабдевања на територији града Кикинде (АПВ 114-451-1314/2014-03), руководилац пројекта Проф. др Јасмина Агбаба. Трајање пројекта: 2014-2015.