Дијалог култура 23.03.2014.

Тема: БЕЖИЧНЕ КОМУНИКАЦИЈЕ – Прва емисија

Мултимедијални садржаји на мобилним телефонима и таблет рачунарима, мобилни интернет, обрада и пренос видео садржаја, мреже подршке, модерне технике кодовања, теорија информација и комуникација

Данас је све мање корисника интернета који седе пред својим рачунарима за писаћим столом на послу или код куће, сурфују по разним страницама и прегледају садржаје, каже професор доктор техничких наука Дејан Вукобратовић са Факултета техничких наука у Новом Саду и објашњава: „Данас то људи желе све у покрету, дакле желе на мобилним уређајима, желе то било када и било где, тако да све више имамо транзицију са тог, да кажемо, фиксног интернета на мобилни интернет. То драстично мења како и шта Ви ту заправо радите и како да тај садржај испоручите и то је нешто што утиче и на саме комуникационе мреже које треба тај садржај да испоруче.“

У вези са мултимедијалним садржајима на мобилним телефонима интересује нас на која питања је наука морала да одговори да би видео садржаји могли да буду обрађени и пренети мобилној телефонији. Вукобратовић у емисији детаљно говори о обради мултимедијалног садржаја и како се он преноси. Када је реч о мрежама подршке, он, између осталог, каже: „И мрежа и уређаји су еволуирали. Запрепашћујуће је како су се те ствари развиле у последњих десетак година и Ви данас имате моћне компјутере у рукама. Дакле ти смарт телефони које данас користимо и ти таблет уређаји, ако желимо мало веће екране или веће резолуције, они су у рангу оних десктоп рачунара од пре неколико година или су већ веома упоредиви са овим данас, тако да, практично, на једном том уређају можете све. Можете да прикажете висококвалитетан видео, имате довољну резолуцију, имате довољну процесорску моћ, имате довољно меморије и тако даље. С друге стране, мрежа је то морала да испрати и то је можда био још већи проблем, тако да смо ми са тог GPRS-а полако ишли на трећу генерацију која је, рекао бих, још неуспешан покушај да се то уради. Надградња те треће генерације је нешто што данас провајдери у Србији нуде. Трећа генерација, рецимо да је назовемо трећа и по генерација, то је стандард, не знам да ли има сад потребе да говорим о таквим детаљима, али то је тај Hide-Speed Packet Access, или HSPA – ми то повремено видимо на нашем телефону као мало слово H у нашој мрежи, то је стандард који нуди већ сасвим лепе протоке. И, практично, ако нема много корисника у том тренутку на базној станици, то може бити неколико мегабита у секунди и то је већ довољно за добар видео и знамо да можемо да гледамо YouTube клипове или неке видео садржаје у вишој резолуцији на нашим телефонима ако услови у мрежи то дозвољавају у том тренутку.“ Међутим, права подлога за богат и комфоран мултимедијални садржај на телефонима тек долази са четвртом генерацијом, чији стандард се зове LTE, који код нас још није у комерцијалној понуди, указује Вукобратовић и у емисији говори о комфору који он пружа.

Мултимедијални садржаји на мобилним телефонима, мобилни интернет, како се ти садржаји обрађују и преносе, кодовање и модерне технике кодовања, теорија информација и комуникација, примена теорије информација на мреже и шта очекујемо од мултимедије у непосредној будућности и који су информациони капацитети за то потребни и који се изазови стављају пред науку и пред привреду због тога, али и историја развоја науке у области бежичних комуникација и информационих комуникационих технологија окосница је разговора са професором доктором техничких наука Дејаном Вукобратовићем са Факултета техничких наука у Новом Саду у овој, првој емисији с њим о бежичним комуникацијама.

Уредница и ауторка: Дренка Добросављевић

Музички уредник: Предраг Јовановић

Тон-мајсторка: Сабина Недић